Много българи извършват труд от първа или втора категория в някои дни от месеца. Затова в рубриката на „Труд news“ “Данъчeн консулт” представяме позицията на НАП за това какъв е редът за плащане на осигуровки в тези случаи. Допълнително разглеждаме облагането на издателска дейност, извършвана от гражданин.
I Осигуровки при втора категория труд
В дружество има служител, който е назначен на длъжност шофьор на товарен автомобил и полага труд от трета категория. На същия шофьор в някои от дните на календарния месец се налага да изпълнява и длъжност шофьор тежкотоварен автомобил – 12 и повече тона, като положеният труд на тази длъжност е от втора категория. Поставени са въпросите:
1. По какъв начин се посочват в Декларация образец №1 дните труд, положен от категория, различна от основната длъжност?
2. Каква е процедурата, ако това се налага да се случи няколко пъти в календарния месец?
На основание чл.5, ал.4, т.1 от КСО осигурителите, самоосигуряващите се и работодателите периодично представят в Националната агенция за приходите данни за осигурителния доход, осигурителните вноски, здравното осигуряване, допълнителното задължително пенсионно осигуряване, вноските за фонд „Гарантирани вземания на работниците и служителите”, осигурителните плащания, осигурителния стаж и облагаемия доход по Закона за данъците върху доходите на физическите лица - поотделно за всяко лице, подлежащо на осигуряване.
Осигурителният стаж се изчислява в часове, дни, месеци и години за времето, през което лицата са били осигурени, и за това време са внесени или са дължими осигуровки. За времето след 31 декември 2002 г., за един ден осигурителен стаж се зачита времето, през което работниците и служителите по чл.4, ал.1 от КСО са отработили пълното законоустановено за тях работно време за деня и за това време са внесени или са дължими осигуровки върху възнаграждението им, но върху не по-малко от минималния осигурителен доход за съответната професия по основната икономическа дейност. Осигурителният стаж се зачита от категорията труд, по която лицето е работило.
Съдържанието, сроковете и реда за подаване и съхранение на данни от осигурителите за осигурените при тях лица, както и от самоосигуряващите се, се регламентират от Наредба № Н-13/2019 г., издадена от Министерството на финансите.
Според указанията за попълване на Декларация образец №1, разписани в Приложение №1, в т.12 от декларацията се посочва код 01 – за работниците и служителите от трета категория труд, а код 03 – за работещите при условията на втора категория труд. В т.22 от декларацията се посочва и размерът на осигурителната вноска, като за различните категории труд той е различен. В т.25 се попълва размерът на вноската за професионален пенсионен фонд, като в случая такава вноска ще се дължи само върху възнаграждението за труда от втора категория. От това следва, че няма как данните за календарния месец да бъдат подадени с една декларация. Данните следва да бъдат подадени с два броя декларации образец №1 (при необходимост и повече), като всяка декларация ще съдържа данни за съответната категория труд.
В конкретния случай, с оглед правилното зачитане на отработените дни за осигурителен стаж от съответната категория труд, следва за месеца да се подадат две декларации образец №1, като едната включва броя на работните дни в осигуряване за трета категория труд, а другата за втора категория.
В първата декларация, в т.15 „Ден, в който осигуряването е прекратено” следва да се запише последният ден в осигуряване за съответната категория труд, която е от началото на месеца. Във втората декларация, в т.14 „Ден, от който осигуряването е възникнало”, следва да се запише първият ден в осигуряване от различна категория, спрямо предходните дни от месеца. В т.14 и т.15 има възможност за попълване на 5 позиции/дати. Това означава, че за календарния месец е възможно да се попълнят 5 дати на начало и 5 дати на прекратяване на осигуряване за съответната категория. Във всяка от декларациите, в т.16, се попълва сбора от работните дни за съответната категория труд, отразен в т.14 и 15 от декларацията.
II Човек с издателска дейност
Психолог е самоосигуряващо се лице. Той има намерение да осъществява и издателска дейност, като купува авторски права и намира специалисти, които ще извършват редакторска и предпечатна подготовка. Поставени са въпросите:
1. Може ли да отчита издателската дейност чрез основната си дейност като физическо лице?
2. Как трябва да декларира тази дейност в годишната данъчна декларация по чл.50 от ЗДДФЛ?
Издателската дейност е съвкупен процес от дейности, свързани с оформление и отпечатване върху хартия на авторски материали (художествена, справочна или учебна литература, статии, монографии, реклама и др.), което позволява достигането им до потребителите.
Тя обхваща някои специфични дейности, като основните от тях са набор, предпечат и графичен дизайн. Следват технически процеси по отпечатване (или създаване на електронен еквивалент) и книговезки процеси (подвързване). Не на последно място по значение са маркетинга и начините за разпространение, както и прилагане различни информационни форми за рекламиране на изданията.
Съгласно чл.1, ал.1, т.12 и ал.3 от Търговския закон (ТЗ), търговец по смисъла на този закон е всяко физическо или юридическо лице, което по занятие извършва сделки с интелектуална собственост, както и всяко лице, образувало предприятие, което по предмет и обем изисква неговите дела да се водят по търговски начин.
В системата на правото на интелектуалната собственост се включват авторското право и правото на индустриалната собственост.
Предвид гореизложеното и предмета и обема на дейността по издаване на художествена литература, се налага извода, че лицата следва да я водят по търговски начин, а сделките с интелектуална собственост включват закупуването на авторски права. Сделките с обекти на интелектуална собственост са един от видовете сделки, които придават качеството търговец на лицата, които системно сключват такива сделки.
Следователно издателската дейност, включваща закупуване на авторски права и организация по отпечатване на материалите, може да бъде извършвана от човек, единствено в качеството му на търговец - физическо лице (ЕТ) или търговско дружество, както и други форми на сдружения и дружества, предвидени в законодателството.
При условие, че извършва дейността като физическо лице без регистрация по ТЗ, на основание чл.26, ал.7 от ЗДДФЛ по реда, регламентиран за едноличните търговци, се облагат и доходите от стопанска дейност на физическо лице, което е търговец по смисъла на ТЗ, но не е регистрирано като едноличен търговец, т. е., когато дейността може да се квалифицира като такава, присъща за търговец по смисъла на ТЗ.
Облагаемата годишна данъчна основа за доход от стопанска дейност като търговец се определя по реда на чл.28 от ЗДДФЛ и се декларира в приложение №2 „Доходи от стопанска дейност като едноличен търговец” към годишната данъчна декларация (ГДД) по чл.50 от ЗДДФЛ.
Срокът за подаване на ГДД е от 1 март до 30 юни на годината, следваща годината на придобиване на дохода.
Обръщам внимание, че съгласно чл.6, ал.1 и ал.2 от Закона за търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел всеки търговец е задължен да поиска да бъде вписани в търговския регистър, като заяви подлежащите на вписване обстоятелства и представи подлежащите на обявяване актове в 7-дневен срок от възникване на обстоятелството/приемане на акта.
Димитрина Захаринова е управляващ съдружник в одиторско дружество "Захаринова Нексиа“ ООД (www.ZaharinovaNexia.com). Дружеството е част от 9-та в света международна одиторска мрежа Nexia international. Преподавател е във Висшето училище за застраховане и финанси в гр. София. Била е Директор на Националната агенция за приходите град София, съветник в ДАНС, както и директор на дирекция в Агенцията за държавна финансова инспекция. Регистриран одитор и данъчен консултант. Има двама сина, внук и три внучки.