Испанският премиер Педро Санчес: Търговската война не е в интерес нито на ЕС, нито на САЩ

Нашите икономики са много взаимосвързани

Търговската война не е в интерес нито на Европейския съюз (ЕС), нито на САЩ, заяви испанският министър-председател Педро Санчев пред CNBC.

„Ние споделяме силна трансатлантическа връзка, нашите икономики са много взаимосвързани и аз вярвам, че търговската война не е в интерес на нито една от страните, нито за САЩ, нито за Европейския съюз“, заяви Педро Санчес пред Стив Седжуик от CNBC в рамките на Световния икономически форум в Давос, Швейцария. „Търговската война е нещо като печалба с нулев резултат“, добави той. „Трябва да се съсредоточим върху това как да укрепим трансатлантическите си отношения, които сега са по-важни от всякога.“

След встъпването си в длъжност в понеделник президентът Доналд Тръмп повтори заплахата си да наложи мита върху стоките от ЕС, влизащи в Съединените щати, като заяви пред репортери, че ЕС е „много, много лош към нас. Така че те ще бъдат подложени на мита. Това е единственият начин ... да постигнете справедливост“.

Във вторник Тръмп заяви, че администрацията му обсъжда налагането на допълнителни 10% мита върху стоките, внасяни от Китай, считано от февруари. Той също така предупреди, че Мексико и Канада също могат да бъдат обект на вносни мита.

Комисарят по въпросите на икономиката на Европейския съюз заяви пред CNBC, че блокът ще реагира на всички мита, наложени от САЩ.

„Ако има нужда да защитим икономическите си интереси, ще реагираме по пропорционален начин“, заяви Валдис Домбровскис пред Стив Седжуик от CNBC.

„Готови сме да защитим нашите ценности, а също и нашите интереси и права, ако това се наложи“, добави той.

Европейските официални лица разговарят с американските си колеги за намиране на „прагматично“ решение на обсъждането на митата, подчерта Домбровскис, като отбеляза, че глобалният растеж може да пострада, ако икономическите отношения между двете държави бъдат нарушени.

Разходи на НАТО

Освен търговския дисбаланс с ЕС (през 2023 г. ЕС е имал излишък в търговията със стоки със САЩ, но дефицит в услугите за същия период) друга област на антагонизъм между ЕС и САЩ са разходите за отбрана.

По време на първия си мандат Тръмп често упрекваше европейските държави в рамките на Западния военен съюз, че не изразходват договорените 2% от брутния вътрешен продукт (БВП) за разходи за отбрана.

През 2018 г., в разгара на раздразнението на Тръмп към НАТО, само шест държави членки бяха постигнали тази цел. Според оценките на НАТО през 2024 г. 23 държави членки са изпълнили целта от 2%. Испания не е сред тях.

Всъщност по последни данни на НАТО Испания е била страната с най-ниски разходи за отбрана през 2024 г., като е изразходвала само 1,28 % от БВП за отбрана.

Санчес защити рекорда на Мадрид по отношение на разходите за отбрана, като заяви, че страната е работила усилено за увеличаване на показателя.

„Бъдете сигурни, че Испания е много ангажирана с постигането на тази цел от 2% от БВП за разходи за отбрана, но нека също така да кажа, че през последните 10 години ние също така увеличихме със 70% общите си разходи за отбрана. Ако вземем тези цифри в абсолютно изражение, можем да кажем, че Испания е на10-то място по принос към НАТО“, каза той.