Вестник The New York Times съобщава, че официални представители на САЩ планират да предложат „примирие“ за Украйна, за което се твърди, че е подобно на начина, по който е приключила Корейската война през 1953 г. Споразумение за примирие, подобно на корейското, обаче не съответства на целите на Русия и вероятно не може да бъде постигнато, ако се ограничи до прекратяване на огъня, пише Asia Times.
Споразумението от 1953 г. е постигнато след трудни преговори, в които участват Съединените щати, Северна Корея, Южна Корея, Китай, бившият Съветски съюз и силите на Организацията на обединените нации. Основните му разпоредби бяха:
преустановяване на откритите военни действия;
изтегляне на всички военни сили и оборудване от зона с широчина 4 000 метра, като се създава демилитаризирана зона като буфер между силите;
двете страни няма да навлизат във въздушни, сухопътни или морски зони под контрола на другата страна;
споразумение за освобождаване и репатриране на военнопленници и разселени лица; и
Военна комисия по примирието и други агенции, които да обсъждат евентуални нарушения и да гарантират спазването на условията на примирието.
Корейското примирие е вече на 72 години. В по-голямата си част то предотврати открита война между Северна и Южна Корея.
Демилитаризираната зона или ДМЗ в Корея е дълга около 160 мили и широка 2,5 мили. През демилитаризираната зона минава военна демаркационна линия (ВДЛ), която е мястото, където са се намирали враждуващите сили при сключването на примирието.
ДМЗ не се простира до Жълто море, което не е включено в примирието. Самата ДМЗ не следва 38-ия паралел на север, който е границата, договорена от САЩ и СССР в края на Втората световна война, въпреки че части от ДМЗ следват 38-ия паралел.
С изключение на въпроса за Жълто море (включващ редица острови, които са силно милитаризирани), ДМЗ е сравнително близо до окончателната граница, ако Северна и Южна Корея някога нормализират отношенията си и подпишат мирен договор.
От време на време севернокорейците намекват, че се стремят към мирно споразумение (и особено към признаване от страна на САЩ и гаранции за сигурност от страна на САЩ), докато въпросът в Южна Корея е далеч по-разделен и несигурен, опасявайки се, че нормализирането може да подкопае стабилността в Южна Корея и да доведе до споразумение, при което американските и съюзническите сили ще бъдат изтеглени.
Въпросът за Украйна е териториален, военен и политически. Русия анексира Донецка, Луганска, Запорожка и Херсонска област през септември 2022 г. и Крим през 2014 г. Докато границите на Крим като цяло са добре признати, границите на четирите провинции не са толкова ясни.