За да бъдат медиите независими, трябва да не зависят финансово от властта
„... не са търсели обществено признание чрез служби, чрез постове, чрез служебно признание. Те тихо служеха на своя народ по един незабележим начин...“
Професор Андрей Пантев за народните будители
Гледам Георги Любенов, който се завърна на екран след „срещата“ си с коронавируса. Заместваха го последователно две телевизионни дами. Той се завърна и лекият трус в предаването отмина. Със своя лек и естествен стил на водене, Жоро се оказа незаменим. А Хачо Бояджиев казваше навремето, че и маймунка можеш да сложиш да води успешно в гледано време. Журналистиката не бе владение на царя на естрадата и забавата.
Имах големи очаквания от съботното шоу на Митко Павлов по БНТ. С уговорката, че не го ограничават от политическата сатира и от собствения му стил на водене, доказал се успешно в радиото. За съжаление, точно това се е получило. Смешки, наподобяващи Цитиридис по БТВ и американския модел. Емил Кошлуков би трябвало да знае прекрасно това. Може би изчаква да свикнат с Митко. Страхувам се, че ще свикнат да не го гледат. Затова отклоних и молбата да участвам като гост в предаването. Ще чакам и аз.
Приех обаче поканата да участвам цели пет дни като гостуващ коментатор в новото предаване на Нова телевизия „Пресечна точка“, водено от Михаил Дюзев от Дарик радио. Имах сантиментални спомени от работата ми с хора на екипа на предаването, когато Нова прохождаше като национална телевизия. Бях написал предварително, че не всеки добър радиоводещ става за телевизията. След като участвах, мога да посоча редица проблеми пред него и пред екипа. Но те са съвсем в началото, ще ги преодолеят. Въпреки ранният час на излъчване (16 часа) интересът на зрителите впечатлява. Важното е дали се получава пресечната точка между участниците, които нямат нищо общо помежду си. С моите събеседници Деси Банова-Плевнелиева и Тити Папазов преминахме през два етапа. В началото аз тръгнах остро, за да ги предизвикам към откровение. Това доведе до пълно разминаване в позициите, каква ти „пресечна точка“. Когато се върнах към любезния и толерантен подход, изведнъж се оказа, че може да има и пресечни точки. Ние сме изнервени от истерията с COVID-19 и от острото политическо противопоставяне в навечерието на предстоящи избори и не разговаряме, а крещим крайните си позиции. А ето, че може и по-иначе... Така стигнахме до извода да не се поддаваме на политическите манипулации на темата за епидемията и всеки със своето семейство да реши какво е полезно за здравето и живота им.
В този дух за водещите теми в обществото може да се даде най-краткото и толерантно мнение.
За дискусията за планираните от властта промени за радиото и телевизията:
Започнете промените от най-важното. За да бъдат медиите независими, трябва да не зависят финансово от властта. Затова и тази тема се избягва. Направете също строг одит на последните три мандата за да разберете къде са потъвали парите на данъкоплатците. И какви са реалните нужди.
За Северна Македония. Има два възможни подхода- краен ултиматум, спиране на процедурата за приемане в ЕС. Другият-братски отношения. Така започна президентът Желев, продължи Иван Костов. После сменихме подхода. Сега трябва бързо да решаваме. Късно е вече за разумен избор. Важно е да бъдем последователни.
За Корнелия Нинова и БСП. Съдбата не u спести нито едно изпитание по пътя, който е поела.
За будителите. Днес са по-необходими от всякога през последните години.