Български късометражни и игрални филми с прожекции във Френския институт от 13 до 28 септември

Български късометражни и игрални филми с прожекции във Френския институт от 13 до 28 септември

През септември Фестивалът на българското кино в Париж отеква в София. От Френския институт са подготвили специална селекция от български филми в сътрудничество с Фестивала на българското кино в Париж – първи и единствен независим фестивал във Франция, посветен на българското кино, чието 6-то издание се провежда от 10-ти до 13-ти септември на тема „По-силни заедно“ в кино Le Grand Action в Париж.

Сега филмите ще бъдат прожектирани в зала „Славейков“ от 13 до 28 септември, с прожекции в петък и събота. Входът е с билет (стандартна цена 8 лв. / намалена цена 5 лв.) или с абонаментна карта.
Пенсионерите и абонатите на Френския институт се ползват от намалената тарифа за прожекциите.

Програмата започва в петък 13 септември, 18:30 часа с прожекция на късометражния филм „И това е за тази Коледа“
на Петър Вълчев. Докато подготвя вещите за собственото си погребение, възрастен мъж разбира, че ще посрещне Коледа сам. Не можейки да заспи, той решава да прекара празника на гроба на починалата си съпруга. После публиката може да види игралния филм „Любен“.
В събота 14 септември от 19:00 часа вечерта започва с 14-минутния филм „Шоколад“ на Орлин Милчев. Малкият Боби живее в ромска махала с голямото си семейство и мечтае за парче вкусен шоколад. Ядосан на злата съдба и постоянно изплъзващия му се късмет, той тръгва из големия град в търсене на справедливост и шоколад.

Игралният филм на 14 септември е „Януари“ на Андрей Паунов, с Йосиф Сърчаджиев, Самуел Финци, Захари Бахаров и Леонид Йовчев. Насред нищото, двама мъже и една гарга са откъснати от света от снежна буря. Най-близкият град се намира от другата страна на гората. Човек трябва да прекоси гората, за да стигне до града, но това е лудост през зимата: пътят е снежен, може да се изгубиш и да замръзнеш, вълците са гладни и воят им се чува през цялата нощ… Все пак рано тази сутрин Петър Моторов явно е впрегнал великолепната си шейна и да се е отправил към града. Никой не го е видял да тръгва, но падащият сняг все още не е заличил напълно дълбоките следи от шейната.
Но когато се връща шейната, Петър Моторов не е в нея. Всъщност няма никого: има само шуба, пушка, замръзнал труп на голям вълк и огромна мистерия. Къде е Петър Моторов и какво му се е случило? Има само един начин да се разбере.

В петък, 20 септември, от 18:30 часа началото е с късометражното филмче „Мона Лиза“ на Веселка Кунчева. Мъж язди магаре по прашен път. След него върви Жена. Тя носи купа сено. Мъжът мърмори. Жената под сеното слуша. Целият живот на Мъжът и Жената е преминал този път. Изглежда досаден и прашен. Монотонен и сив. И тогава жената спира. И Мъжът я поглежда.

Игралното предложение в петък е „С лице надолу“ на Камен Калев с Мелвил Пупо, Сехер Небиева и Лидия Колева. Сами е французин, обвинен в контрабанда на фалшиви пари от България към Франция. За да избегне затвора, той става информатор на френската полиция и се внедрява в български канал за трафик на хора. Постепенно се сближава с Елка, малолетна проститутка от ромски произход. Обстоятелствата ги притискат и те са принудени да бягат заедно. Чувствата, който се зараждат между тях му помагат да се изправи срещу своите демони. Неговото изкупление става нейното спасение.

В събота, 21 септември, от 19:00 часа селекцията стартира с 27-минутната история „Театрален романс“ - в града Енск, между два енски булеварда, на енския площад се намира енския театър. В него ще се преплитат историите на двама души, които упорито търсят любовта.


Пълнометражният филм в съботната вечер е „Безкрайната градина“ с Елица Матева, Глория Петкова, Никола Анастасов, Мартин Димитров. Ето го и сюжета - „Животът на Филип е разпределен между приятелката му Соня, брат му Виктор и работата му като PR. Но всичко това се променя в деня, в който той среща Ема – странно момиче, затворено в свой собствен свят, в който най-важното нещо е една тайнствена градина. Съвременна градска драма под чиято повърхност се крият невидими светове и се раждат неочаквани чувства. „Може би най-нежният български филм.”
В петък, 27 септември, от 18:30 часа началото е за „Любовни черупки“ с 16 минути продължителност. Една история за срамежлив охлюв, белязан от детска травма, прекарва времето си, криейки се в черупката си, в която е създал въображаема версия за външния свят. След случайна среща с любовта той ще трябва да се изправи пред страховете си и да открие чудесата на реалността.


Веднага след това е прожекцията на „Котка в стената“ с Ирина Атанасова, Ангел Генов и Орлин Асенов. Сюжетът ни представя общински блок в мултикултурния квартал Пекъм, югоизточен Лондон. Българско семейство влиза в конфликт със съседите си, живеещи на социални помощи. Появата на котката разкрива за българите една непозната картина на Великобритания и лавината от социални несправедливости принуждава главната героиня да вземе важно решение за живота си.

В събота, 28 септември, от 19:00 часа късометражното предложение е „Днес всичко има странен вкус“ на Кристина Спасовска. Дванадесетгодишно момиче и по-големият ѝ брат се борят на игра в идиличната градина на семейната им къща, в поредния безкраен летен ден из покрайнините на София. Днес обаче нещо помежду им се изменя. Филмът улавя на 16 милиметра срещата на едно момиче с женската й природа.


А после вечерта продължава с „Чувство за непоносимост“ на Боя Харизанова с Калин Врачански и Пламен Великов. Един Документален разказ за живота и творчеството на писателя Георги Марков до бягството му от комунистическа България през 1969 година. Историята на една шеметна писателска кариера, белязана от възходи и падения, от приятелства и предателства, от любови и надежди… И от едно разяждащо душата чувство за човешка непоносимост.