ГЕРБ са на прага на тъй чаканата номинация

ГЕРБ са на прага на тъй чаканата номинация

Започва рязка смяна на профила за печелившия кандидат за президент

Седмица преди ГЕРБ да обяви дълго чаканата си кандидатура за „Дондуков“ 2, трябва да признаем, че изцяло се преобърнаха визията и профилът на бъдещия президент. Всички вече дълго повтаряни мантри за президент - обединител на нацията, подготвен военен, генерал - заради сложната обстановка и напрежение, създали се в Европа, Турция и Близкия изток, някак увиснаха във въздуха. Борисов сложи в ред този безсмислен дебат само с едно изречение пред австрийска телевизия, по повод срещата за мигрантите. Това беше кратък отговор на многократно задавания въпрос: „Ще се кандидатирате ли за президент?“ Борисов ясно каза, че не смята да понижава своя политически ранг на министър-председател. Явно ГЕРБ имат своя визия за бъдещия държавен глава, която изтри всички досегашни прогнози и виждания. Борисов подчертава в няколко изявления, че той обединява и балансира парламентарното и правителственото коалиционно управление. И носи отговорност за това. В този смисъл той е прав и коректен и по отношение на конституцията, която е категорична, че България е парламентарна република и НС и правителството са център на властта, която формира и прилага политики в държавата ни.

Президентът има представителни функции - в България и по света, където трябва да отстоява решенията на НС и правителството. Това лимитира нов, ясен профил за кандидатурата за „Дондуков“ 2. Утвърдена политическа и публична личност, която убедително да представлява позициите на парламента и правителството. Затова явно ГЕРБ ще предложи кандидат с друг профил от досега налаганите, ще издигне личност от своята партия, която има качества и опит да представлява политиката на настоящия кабинет и подкрепящото го мнозинство в парламента. Има и нещо доста видимо и важно. Именно в тези кризисни времена, под заплахата на нова мигрантска вълна, Борисов доказа на практика, че защитава българските интереси, че е сериозен дипломат, който говори с Меркел, с Туск, с Орбан, с Ердоган. Освен това очевадно е, че форматите на срещите по най-горещите въпроси в Европа се ръководят от премиерите, а не от президентите. Така че всички заблуди, които бяха вкарани в публичния дебат за профила на бъдещия президент, са повече от манипулативни. Те рязко свалят сериозността на кандидатурата на генерал Румен Радев например, който води кампания в цялата страна, като се изказва по проблемите на социалната политика, образованието, здравеопазването и иска да вдъхне доверие у избирателите, че той като президент ще окаже влияние върху тези важни области в живота на българите.

Това е нещо като балона, който наду Георги Първанов - че ще бъде социалният президент, когато се кандидатира за втория си мандат. Та и за първия. Така че стига толкова. Ситуацията за България наистина е доста критична, за да не се води прагматична и реална кампания в рамките на правомощията на бъдещия държавен глава. И това трябва да се каже ясно, категорично.

Явно Борисов и ГЕРБ имат доста сериозни проблеми за решаване - в страната и в международен план. Но именно сериозността на ситуацията налага да вкарат дебата за „Дондуков“ 2 в сериозен формат, с трезвост при отстояване на профила на новия президент. Явно това предстои в рамките на законно обявената кампания.

В новата обстановка, с оглед визията на най-голямата партия ГЕРБ и на Борисов, възникват няколко въпроса. Първият е за личността на бъдещия президент. Да, той ще бъде политическа фигура, избрана от средите на ГЕРБ, но отново ли ще прилича на назначен като Плевнелиев? Ще се търси ли опитен и авторитетен човек, който убедително да защитава позициите на настоящите управляващи, та дори и да разширява подкрепата за тях? ГЕРБ имат ли такъв лидер, или всички предложени досега от тяхната партия са като заместници на Борисов? Самият той доста умело ги пуска един по един в публичното пространство като възможни кандидати и получава неособено възторжени коментари. След това замълчава… Всъщност така ГЕРБ проведе едно публично тестване на възможните си кандидат-президенти. Да се надяваме, че е намерен този, който ще бъде личност до големия лидер - Борисов. Трудна задача!

При неуспех - предсрочни избори

Много важен въпрос, който трябва да се дебатира в кампанията и да се регламентира пред обществото, е как ще реализира мандата си избраник, който не е от средите на сега управляващите, който е техен опонент? Това според законите на демокрацията трябва да се допуска и публично да е ясно и предвидимо. Премиерът Борисов отговори на този въпрос - нови парламентарни избори! Доста ясен отговор за толкова сложна ситуация като нашата на Балканите.