Човешката дейност е основната причина за възникване на огнени стихии
Няма ден, в който в различни краища на страната да не пламнат пожари. През лятото, заради високите температури, огън бушува в гори, в ниви, край села и градове. Пожарникарите реагират на по 250 сигнала на ден. И най-често огнените стихии са причинени от хора. За това какво трябва да се направи, за да не се стига до бедствия, какви са действията на огнеборците, помагат ли им доброволци разговаряме с директора на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ гл. комисар Николай Николов.
- Гл. комисар Николов, влязохме в най-опасния период на годината, горещниците традиционно бележат началото на тежка пожарна ситуация в страната. Освен високите температури, какви са другите причини за опасната и рискова обстановка?
- Не напразно на 20 юли чествайки православния светец - Св. Пророк Илия като покровител и на пожарникарите в България, вече сме готови за горещниците и активния пожароопасен сезон сред природата. Традиционно през юли и август, а дори и през първата половина на септември, екипите на ГДПБЗН са почти постоянно на терен, в тежки и сложни условия, в борба със стихията и за опазването на природата на България. Статистика показва - само от началото на месец юли до момента сме реагирали на 16 040 сигнала от които 9711 пожара. Отработват се по над 250 произшествия на ден.
- Човешката намеса ли е една от основните причини?
- Високата средноденонощна температура, засушаването на растителността и наличието на силен вятър са само предпоставки за възникването и развитието на големите и сложни пожари. Много пъти сме казвали, че човешката дейност е основната причина за възникване на пожарите. Може би в над 90-95% причините са: небрежност, непредпазливост, работа с технически неизправни машини на полето и в гората, а не бива да пренебрегваме в някои случаи и умисъл. През есенно зимния период естествено преобладават пожарите в бита, а през пролетта и лятото, когато дейностите са на открито, те възникват сред природата - в полския и горски фонд, във вилните зони и зоните за отдих.
- Всяка година пожарите нанасят непоправими щети, особено в горите. Какво трябва да се предприеме, за да не се стига до това?
- Особено сериозни са щетите, които се нанасят в горския фонд - загиват многогодишни дървета, растения и животни. Унищожават се цели биосистеми. Статистиката от началото на тази година показва - 2227 пожара в отраслите селско и горско стопанство. За да не се стига до това, още в началото на всяка година се предприемат комплексни превантивни мерки съвместно с държавните лесничейски стопанства, природните паркове и горските стопанства. Заедно с контролните органи на ГДПБЗН се проверява изпълнението на планираните противопожарни мероприятия. През последните години се реализираха и множество проекти, свързани с изграждането на десетки наблюдателни кули, осигуряване на високопроходима техника за пожарогасене и провеждане на специализирано обучение, както на нашите екипи, така и на служителите от ДЛС, ГС, доброволците, участниците във военните мобилни модули за пожарогасене. Всяка година сред нашите служители се провеждат и курсове за координатори на летателна техника за пожарогасене. Стремим се да съчетаем превенцията с готовност и капацитет за навременна и ефективна оперативна дейност. Какво още може да се предприеме, за да не се допуска това - провеждане на обучения още от ранна възраст в училище, на работното място, провеждане на национални и регионални информационни кампании, разработване и предоставяне на гражданите на достъпни за всеки и добре направени образователни материали. Постепенно изграждане у хората на чувство за отговорност към природата, знания и умения, за да не се предизвикват пожари, както и за правилни и безопасни действия при пожар.
- Реагирате на стотици сигнали на ден. Достатъчно ли са огнеборците като бройка и трябва ли ви нова техника, като специални хеликоптери например?
- Да, така е. През последните дни сме реагирали на над 200 произшествия за денонощие. Особено важно в тези натоварени дни е да се грижим за хората. Да им осигурим макар и малко почивка. На място трябва да се осигурява достатъчно храна и вода и в същото време, когато сме съсредоточили голям брой екипи на терен, да мислим и за оперативното дежурство в населените места. В тези натоварени месеци, с постоянно натоварване на техниката, при тежки пътни условия и динамична експлоатация, на дневен ред излиза и нейната поддръжка за осигуряването на непрекъснатото оперативно дежурство. Не мога да кажа, че на екипите ни им е леко в тези изпитания. Хората, благодарение на вас медиите, виждат какво правим и го оценяват. Наистина можем да се гордеем с нашите момчета и техните ръководители. В такива условия, при големите и сложни пожари, които видяхте да погасяваме само през последните дни, никога не са достатъчно и хората и техниката. Затова разчитаме на нашите партньори от МО с модулните формирования за гасене на горски пожари и хеликоптерите, горските служители, доброволните формирования към общините, тежката верижна техника от големите промишлени предприятия и на местните хора. Заедно можем да се справим. И го показваме ежедневно. През последните години, основно с помощта на европейско финансиране превъоръжихме с нова и съвременна техника нашите екипи, както за обезпечаване на урбанизираните територии, така и за реакция в горския фонд и при наводнения и химически замърсявания. Този процес продължава и сега по трансграничните програми, по оперативна програма „Околна среда“ и по всички други допустими програми. Акцент в перспектива за нас е следгаранционната поддръжка на специализираната техника, както и поетапна подмяна на остаряла такава.
- „Бъди доброволец, стани един от нас!“ - какви са резултатите от кампанията, която организирахте в края на миналата година за набиране на доброволци?
- За реализирането на тази кампания беше направено запитване до всички 265 общини в Република България за желанието им да приемат нови доброволци. Общините, които изразиха готовност за приемане на нови доброволци, бяха едва 22 и насочени към тях имаше около 100 желаещи. Това на практика противоречи на изказани мнения от кметовете на общини за невъзможността да набират кандидати за доброволци. С проведената национална кампания осигурихме такава възможност, от която за съжаление се възползваха съвсем малко общини.
- Какви са изискванията за доброволците и преминават ли през специално обучение?
- Поради спецификата на извършваните дейности изискванията към кандидата за доброволец са: да има навършени 18 години, да е клинично здрав, да не страда от психично заболяване и да не е осъждан за умишлено престъпление от общ характер, освен ако е реабилитиран. След като кандидатът е включен в общинското Доброволно формирование, той трябва да премине първоначален основен курс на обучение до две години след неговата регистрация. Това обучение е с продължителност 80 учебни часа, разделено на два модула. То включва базови знания и умения за действия при бедствия, пожари и извънредни ситуации. Предвидена е и възможност за дистанционна форма на обучение за част от теоретичната част, което е един полезен подход за самоподготовка на доброволците. До настоящия момент обучение по програмата за първоначален основен курс са преминали 2524 доброволци по Модул I и 2295 доброволци по Модул II. Освен първоначалното обучение, е предвидено и специализирано обучение, за което са утвърдени общо 19 програми. Целта е съобразно конкретните географски особености и специфични потребности на съответната община да се избират и съответните специализирани курсове.
- Преди няколко месеца три деца бяха едни от първите, които се притекоха на помощ при пожара в дома за стари хора в село Рояк. По-късно те казаха, че мечтата им е да станат пожарникари. Имали много кандидати за тази тежка и отговорна професия?
- Повече от 20 години посредством младежките противопожарни отряди „Млад огнеборец“ и Националното ученическо състезание „Защита при бедствия, пожари и извънредни ситуации“ активно работим с подрастващите на възраст от 12 до 16 години. От няколко години работим активно и с насоченост към младежите от 16 до 18 години като бъдещи наши доброволци и служители. С променената нормативна уредба сме осигурили възможност при желание от тяхна страна да преминат същото обучение, както доброволците, без да изпълняват конкретни задачи по предотвратяване или овладяване на бедствия, пожари и извънредни ситуации и отстраняване на последиците от тях. Част от тези младежи взеха участие при провеждане на националното демонстрационно учение с доброволни формирования на територията на община Брацигово през месец юни тази година. За популяризиране на доброволните формирования и активизиране работата с младежите, през септември и октомври ще се проведат две национални състезания между доброволните формирования в гр. Бяла, Варна и в гр. Казанлък, където знания и умения ще мерят младите доброволци от възрастовата група 16-18 годни. Имаме много кандидати за работа в пожарната, но избираме най-подготвените. Понякога за едно място се състезават по над 10 кандидата. Полагат се изпити по физическа подготовка, психологичен тест и накрая заключително интервю с комисията за подбор, като всеки етап се оценява от комисията.
- В проект за реформа на МВР е залегнало пожарната да излезе от вътрешното ведомство и да бъде самостоятелна държавна агенция, която ще е пряко подчинена на Министерски съвет. Какви са плюсовете и минусите на тази промяна?
- Към момента този проект за реформа не стои на дневен ред в непосредствените задачи на министерство на вътрешните работи. През последните месеци бе разработен проект на закон за такава държавна агенция и същия бе публикуван за обществено обсъждане. Може би през следващата година, след задълбочен анализ и вземайки предвид нагласите на обществото, въпросът може да се постави отново за разглеждане. Основната ни цел е изграждането на достатъчен капацитет за оперативно и комплексно решаване на задачите по превенция, готовност и реакция при бедствия, пожари и извънредни ситуации. А това трябва да става съвместно с всички останали министерства и ведомства, които са ангажирани в процеса.
- Направихте инспекция на скривалищата и противорадиационните укрития. В какво състояние са те?
- Скривалищата и противорадиационните укрития, които наричаме колективни средства за защита (КСЗ) са предназначени за укриване на населението при въздушно нападение от бойни и промишлени отровни вещества, радиоактивни вещества и биологични агенти. Ние, като правоприемник на Гражданска защита и в изпълнение на разпоредбите на закона за защита при бедствия, постоянно следим за състоянието и поддръжката на тези съоръжения. Проверки на тези обекти се извършват два пъти в годината и се дават съответните предписания. През 2021 г. са извършени 1074 проверки. За отстраняване на констатирани нарушения са дадени 48 бр. предписания. От началото на 2022 г. до 12.08.2022 г. са извършени 723 проверки и са направени 129 предписания. Скривалищата на територията на страната са общо 734, без да отчитаме възможностите на метрото, подземните гаражи на производствените и обществени сгради, тунели, подлези и други подходящи укрития. От тях 336 са държавна собственост, а 289 са собственост и се поддържат от МВР. Останалите са общинска, частна и друга собственост. Извършената от нас обстойна проверка установи, че към момента в добро техническо състояние са едва 37 скривалища, в задоволително - 265, в лошо състояние - 245 и 178 са напълно неизползваеми. След приключване на проверката, на интернет страницата на ГДПБЗН бе публикуван в електронен формат актуален списък със скривалищата и противорадиационните укрития, така че всеки гражданин да може да си направи справка за местоположението и състоянието на най-близкото скривалище до дома му или до работното му място. Натрупаните проблеми в тази област са от много години, изискват огромен финансов и организационен ресурс и актуализиране на нормативната база, които не са по силите само на ГДПБЗН. Необходимо е ангажирането на много институции - МВР, МО, Областни управи и общини, частния бизнес и НПО за създаване на единна национална концепция и програма за възстановяването и развиването на колективните средства за защита у нас. На този етап в рамките на поддържаните от МВР колективни средства за защита, съвместно и с доброволното съдействие на КИИП се извършат огледи на всички обекти в страната и се изготвят становища за техническото им състояние по част Конструктивна, Електро, ВиК и ОиВ. На следващ етап, при осигурено финансиране предстои извършването на ремонтно възстановителните дейности.
- Нужно ли бе това да стане по време на кризата в Украйна. Не се ли насади паника сред хората?
- Извършените от нашите служители обстойни проверки на КСЗ и систематизирането и публикуването на информацията от тях бе нужно, както на органите на изпълнителната власт, за да направят своите изводи и вземат правилни решения, така и на обществото, за да могат гражданите да се запознаят отблизо с темата за колективните средства за защита, тяхното предназначение и възможности. Всичко това, освен че бе планирано както всяка година, бе пряко свързано и с усложнената външнополитическа обстановка и конфликта в Украйна. Проведената основно чрез медиите разяснителна и ако щете образователна кампания включително с репортажи на място бе полезна, точно за предотвратяването на паника, предизвикана от неизвестност.
Нашият гост
Николай Николов е роден на 25.11 1962 г. в Перник. Магистър от факултета “Пожарна и аварийна безопасност” в Академията на МВР (1991). Започва работа като сержант огнеборец в родния си град през 1982 г. Пет години по- късно е вече командир на отделение, а след като завършва висше образование, става лейтенант и расте в чин и длъжност като инспектор, началник на група и началник на пожарната в Радомир и Перник. Награждаван е многократно, повишаван е предсрочно и през 2006 г. е назначен с указ на президента Първанов за директор на пожарната, какъвто е и до днес.