Доживяхме Ботев да дава пример на Левски

Доживяхме Ботев да дава пример на Левски

Ако преди няколко години някой беше казал, че футболът ни ще падне под нивото на Косово, щяхме да го въдворим в Психото

„Българският футбол не върви на автопилот, а проблемите на терена идват от липса на качествени футболисти и треньори, които да са добре мотивирани да откриват млади таланти.“ Това заяви пред бТВ членът на Изпълнителния комитет към Българския футболен съюз и бивш президент на централата Валентин Михов.

Прав е Валентин Михов. Ако българският футбол вървеше на автопилот, нямаше да излъчва този трагикомизъм, с който ни залива днес. За този жанр се изисква талант и действие. Състоянието на българския футбол е толкова трагично, че не ти остава нищо друго освен да се хилиш като идиот на събитията, които ни заливат всеки ден, особено ако те бъдат разглеждани в контекста на близкото минало.

Ако преди няколко години някой беше казал, че ще се вълнуваме дали ще победим „грандове“ като Косово, Люксембург или Малта (Кипър отдавна е светъл пример, който трябва да гоним), щяхме да поискаме от някоя психиатрия да го въдвори. Днес това е реалност. А тази реалност е породена не от възможностите на българите като спортисти или възможностите на държавата, а чисто и просто от управлението на футбола, от манталитета на ръководните кадри, от безидейността на държавата да прави спортна политика, като цяло.

Кой е предполагал преди години, че ЦСКА ще фалира, а „Левски“ ще виси на ръба на пропастта и ще бъде в толкова отчайващо положение, че ще преглъща подигравки от очевидни мошеници в стил „Хвани ме ако можеш“ (филмът с Лео ди Каприо), само и само да съхрани надеждата, че ще оцелее.

„Левски“ може да има много врагове (в спортно отношение), които желаят феновете му да изпият горчивата чаша така, както се случи с ЦСКА. Но „Левски“ не заслужава съдбата на жертви в стил „Нигерийска лотария“. Знаете я - обаждат ви се, или ви пишат мейл, че този отсреща е спечелил много пари, но баш сега му блокирали сметките и му трябва вашата сметка, за да ви преведе парите, пък вие ще спечелите страшно много.

Ето това се случи покрай цирка с „великия“ спасител на „Левски“ - Джоузеф Диксън. Този британски Остап Бендер омота публика, ръководство, медии със своите приказки и те го слушаха със синовна преданост и подчертана безкритичност - сиромашка съдба. Диксън беше безпределен във въображението си: размах на обещанията, грандиозни цифри - 250 милиона инвестиции. Евро или лева - все тая. Невъзможна работа. Комична работа. Постановката наистина беше смешна, макар толерантността, с която телевизиите даваха думата на Диксън да беше тъжна.

Черешката на тортата беше проектът за нов стадион на „Левски“, който се оказа поредната гавра с феновете в стил Остап Бендер. Разликата между съдбата на героя на Илф и Петров и тази на „героя“ на „Левски“ е, че първия яде голям бой, когато жителите на малкото Васюки разбраха, че онзи ги мами.

Много хора са за бой в тази трагикомедия, в която е принуден да играе „Левски“ и неговите фенове. Много хора са за бой в българския футбол изобщо. Голяма част от българските отбори вървят по един и същи път - между болката и припадъка.

В други времена съдбата на „Ботев“ Пловдив също щеше да изглежда трагикомична, но днес можем да кажем: Доживяхме Ботев да дава пример на Левски.

„Канарчетата“ имат нов собственик. За разлика от този, дето се пробва със „сините“, и който изглежда като герой от книгите на авторите на „Златния Телец“, новата седмица дари пловдивчани с истински милиардер - Борис Зингаревич. Син на руски милиардер, който започва кариерата си в семейната фирма „Златната кокошка“ (не не е виц, така се казва фирмата).

Зингаревич вече има опит с футбола. През 2012-а той купува 51% от английския „Рединг“ за... 25 млн. паунда и успява да натрупа двойно повече дългове и да извади тима от Висшата лига. Но все пак действията му са реални, а не като тези на Диксън, дето размахваше 250 милиона!

Изобщо, с вицове се занимават във футбола ни, затова сме паднали под нивото на Косово. А това се случи и случва, защото нямаме „качествени футболисти и треньори“, както казва Михов. А нямаме, защото - това Михов няма да каже - защото народът ни отдавна е проумял, че рибата мирише откъм главата.