Д-р Станка Колева, директор на БНУ “Св. Иван Рилски”, пред "Труд news": 173 български ученици има в наши неделни училища в Гърция

Д-р Станка Колева, директор на БНУ “Св. Иван Рилски”, пред "Труд news": 173 български ученици има в наши неделни училища в Гърция

Стараем се да бъдем мост между две култури

Има идея за откриване на филиал и в Серес

- Г-жо Колева, има няколко български училища в Гърция. Кои са те и къде се намират?
- Всъщност Българските неделни училища (БНУ) в Гърция никак не са малко. Само към дружество „България“ в Северна Гърция има създадени три училища „Св. Иван Рилски“ по ПМС на МОН на Р България, като към тях има още три филиала в различни градове. Това са БНУ в гр. Кавала с филиали в Неа Перамос и Аспровалта, БНУ в гр. Драма с филиал в гр. Като Неврокопи и БНУ в гр. Комотини.

Училището в Неа Перамос

- Колко деца има в момента в училищата Ви?
- Общо във всички наши неделни училища има 173 ученици на различна възраст – от 4 до 18 години.

- Какви предмети се изучават от децата в училищата?
- Общо взето в неделните училища се набляга предимно на „Български език и литература“ още от най-ранна възраст на учениците, а след 5 клас се изучават и история и география на България. Причината за това е, че учениците изучават останалите предмети в училищата в държавата, в която живеят. Разбира се, за по-малките ни ученици имаме и някои допълнителни дейности поне по един час седмично, които аз лично считам за много важни и допълващи обучението им, като: Роден край, Народно творчество, Музика, Хореография, Рисуване и т.н., където най-вече децата се запознават с българските народни традиции, обичаи, нрави, творчество.

- Подготвя ли се откриване на друго българско училище в Гърция?
- Да, имаме идея да разкрием филиал на БНУ „Св. Иван Рилски“ и в гр. Серес, от където вече има подадени заявления от родители на ученици да се обучават при нас. В процес сме на разпространяване на информацията сред местната българска общност, с цел да бъдат информирани всички и в зависимост от броя и възрастта на учениците, ще ги разпределим и по класове/паралелки.

Училището в Като Нерокопи

- Разкажете ни повече за договора със СУ „Св. Климент Охридски“, който имате?
- Още през 2017 г. в училището ни в гр. Кавала организирахме изпитен център, оборудван със всичко необходимо, за да могат нашите ученици (а и не само те – б.а.) посредством сключено споразумение между дружество „България“ и ИЧС на СУ „Св. Климент Охридски“ да сертифицират своите знания по български език при това със сертификати с международна валидност, защото ИЧС е пълноправен член на Асоциацията на езиковите тестови центрове в Европа (ALTE). Посредством сключеното споразумение всеки желаещ да се яви за ниво на владеене на български език може да го направи в училището в гр. Кавала, като изпитите се провеждат или онлайн с осигурени помещение, компютри, слушалки, камери и квестори от нас и комисия от ИЧС или присъствено, когато изпитната комисия е тук. Такива изпити организираме задължително веднъж годишно (през м. май или юни, а понякога и два пъти, като втория е през ноември/декември).

- Предстоят ли други инициативи, какви?
- Инициативи винаги съществуват, дали организирани от сдружението ни (дружество „България“) или от някое от нашите училища по градове. Работим много добре и с две български общини – Община Хасково и Община Гоце Делчев, с които участваме в разнообразни мероприятия на територията на България, където нашите ученици имат възможност да се изявят, да се потопят в атмосферата на най-българските празници, да са дейни участници в тях. Също така пак съвместно с двете общини организираме тържества и в Гърция, където представяме българската култура, нрави, обичаи под формата на различни спектакли на гръцката общност. Включваме се и много успешно в мероприятия, организирани от гръцката държава и общини.

Общо взето като дружество и училища чрез инициативите, които предприемаме, стараем се да бъдем мост между България и Гърция, мост между две култури, между две съседни и близки държави чрез нашите деца, рожби и на двете, с роднини, близки и приятели и в двете.