Какво дава Швеция на НАТО и кой има най-голяма полза от това

Какво дава Швеция на НАТО и кой има най-голяма полза от това

Присъединяването променя военната ситуация в Северна Европа - особено в Балтийско море

Страната иска да постигне 2% от БВП за отбрана

Пристанището в южния шведски град Карлскруна. Една подводница стои във водата като гигантски кит и само малка част от нея се подава над повърхността. Отгоре се развява шведското знаме. Плавателният съд е част от флота, с който Швеция влиза в НАТО. Хората тук се гордеят с него, казва шефката на флотилията подводници Пола Валенбург. Шведският подводен флот е „на световно ниво“, казва тя и добавя, че той може да маневрира в тесни води, „но ние сме експертите в Балтийско море“.

С Швеция към НАТО „се присъединяват“ и нейните пет модерни подводници, които са специално конструирани за операции в Балтийско море. Това прави Алианса по-силен, убеден е Якоб Вестберг, професор в Шведския университет по отбрана в Стокхолм. Петте подводници може и да не са много като бройка, казва той, но „иначе само Германия и Полша имат подводници“. По думите му не е напълно ясно дали полските могат да бъдат използвани.  

„А Германия има шест подводници. Така че това е почти удвояване на капацитета на НАТО в региона“.

Наблюдението в Балтийско море е трудно - особено при самостоятелни операции. Затова и командирката на флотилията Валенбург и екипът є се съсредоточават върху успешното бъдещо сътрудничество с Германия. В крайна сметка подводниците не могат да покриват неограничена площ - било то при наблюдение или други военни операции. И през последните години Швеция работи в много тясно сътрудничество с НАТО, макар и не като член на Алианса. Не само подводниците и силните военноморски и военновъздушни сили на Швеция ще са от полза за НАТО. Сега планирането на регионалната отбрана на НАТО ще бъде много по-лесно - след като се вземат предвид всички ресурси и територията на Швеция.

Така например след присъединяването на Швеция ще може да се осигури по-добра защита на балтийските държави и Полша. В бъдеще подкрепленията и ресурсите ще могат да бъдат транспортирани по-бързо в региона на Балтийско море. Швеция дава и своя финансов принос: още през 2024 година страната иска да постигне целта от 2% от БВП за отбрана.

(От "Дойче веле", със съкращения)