Дали ще имаме време и воля ние самите да съборим сградите, в които са констатирани неотстраними дефекти, преди те да затрупат и убият обитателите си, както в Турция и Сирия?
След всеки мощен земен трус някъде по света, всички у нас започват да говорят за магнитуд (или скала) по Рихтер, за това кой магнитуд какви щети причинява и т. н. И тук, наред с верните неща, се казват и много неверни. В тези моменти се вижда, че българинът разбира не само от футбол и от жени, а и от земни трусове. Но какво все пак е нещото, наречено магнитуд?
Понятието „магнитуд по Рихтер“ е относително ново и се използва от 1935 г. Как тогава казваме, например, че земетресението в с. Крупник до гр. Сандански през 1904 г., най-голямото в Европа за последните 200 години, е било с магнитуд 7,8 по Рихтер? Като тогава не го е имало изобщо този „магнитуд“ като понятие, а не е имало и сеизмографи, с които той да бъде измерен? Отговорът е, че магнитудът по Рихтер на земетресенията от миналото, днес се оценява по описаните разрушения и по спомени на очевидци, които са ги преживели тези трусове близо до епицентъра. Така например, магнитудът на земетресението в София през 1858 г. се оценява на 6,6 по Рихтер, като тогава са били срутени 19 от всичките 24 минарета и две от седемте църкви в града.
В съвременната сеизмология за измерване на силата на земетресенията се използва мярката „моментен магнитуд“, или съкратено Mag. Именно тази мярка ще наричаме по-нататък МАГНИТУД. Най-общо казано, магнитудът измерва отделената при труса енергия. Този магнитуд е близък като стойност до магнитуда по Рихтер и се използва през последните години от Американската геологическа агенция (usgs.gov), от Европейския сеизмологичен център (emsc-csem.org), от Българската академия на науките (bas.bg) и от други международни институции. Мярката Mag е логаритмична с коефициент на нарастване от 10 на степен 1,5, или приблизително 32 пъти. Така, нарастване с една единица на Mag отговаря на увеличение от 32 пъти на отделената енергия, нарастване на Mag с две единици отговаря на увеличение от 1000 пъти на отделената енергия и т. н. В някои публикации погрешно се посочва, че този коефициент е 10. Вече не е 10, а е 32.
Например, земетресение с Mag = 8 „има“ 32 пъти повече енергия от земетресение с Mag = 7, и 1000 пъти повече енергия от земетресение с Mag = 6. Разбира се, земетресение с 1000 пъти повече отделена енергия не предизвиква непременно 1000 пъти повече разрушения и жертви. Има също така около 40 различни скали за измерване на ефекта от земетресенията в дадена локация около епицентъра. Една от най-разпространените доскоро беше тази на Медведев-Шпонхойер-Карник. Днес вместо тази скала се използва близката до нея Европейска скала на Меркали, или MMI.
И това вероятно имат предвид хората, които казват, че сградите в София трябва да издържат земетресение от „9-та степен“. Очевидно се визира 9-та степен по Европейската скала. Която пък има максимална стойност 12. Съвсем условно, 9-та степен по Европейската скала отговаря на магнитуд Mag = 7. Важно е да се знае, че магнитудът е характеристика на труса, а степента по Меркали е мярка за ефекта от този трус в дадено географско място, обикновено не много далеч от епицентъра. Понякога трусове с приблизително еднаква сила в дадена локация предизвикват съществено различни щети и жертви.
На свой ред разрушенията и жертвите в дадено място зависят не само от магнитуда на труса, но също от разстоянието до епицентъра, дълбочината на фокуса на труса (хипоцентъра) и от другите геологични условия, например вида на терена и на сеизмичните вълни. Разбира се, тези ефекти критично зависят от качеството на сградите и съоръженията. Това го видяхме при последното земетресение в Турция и Сирия, където многоетажни блокове се сплескаха като кули от карти, убивайки всичките си обитатели. Сега някои от строителите и предприемачите в Турция ще прекарат доста години в затвора, но това няма да върне живота на загиналите.
А какво ще стане при силен трус в София със сградите примерно по улица „Витошка“, дето умните собственици ги изкорубиха, за да направят магазинчета и заведения, не ми се и мисли. Видяхме, че разнебитените след труса сгради в Турция ще бъдат съборени. Трябваше обаче да ги съборят преди, а не след земетресението. Дали ще имаме време и воля ние самите да съборим сградите, в които са констатирани неотстраними дефекти, преди те да затрупат и убият обитателите си, както в Турция и Сирия?
Едни от някои известни земетресения в историята са тези в Чили през 1960 г. с Mag = 9,5, Аляска през 1964 г. с Mag = 9,2, Индонезия през 2004 г. с Mag = 9,1 и Фукушима през 2011 г. също с Mag = 9,1. Последното земетресение е известно не само с големия брой жертви (22 хиляди), но и с последвалото цунами (повечето жертви са от цунамито), разрушило ядрената електроцентрала в префектурата, предизвиквайки ядрена катастрофа от най-високата 7-ма степен по скалата на Международната агенция за атомна енергия. Същата най-висока степен има и Чернобилската катастрофа от 1986 г. в несъществуващия вече Съветски съюз. Смята се, че аварията в Чернобил и войната в Афганистан са главните фактори за рухването на Съветския съюз.
А докъде може да стигне магнитудът? Максималната стойност на магнитуда според съвременните разбирания е 10,6. При трус с по-голям магнитуд земната кора се разрушава напълно, на местата на планините се разливат морета, и обратно, от моретата изникват планини. Тук за оцелели няма смисъл да се говори. Подобни земетресения, обаче, са се случвали в геологическата история на Земята. И тук е моментът да ни обземе смирение пред необхватната мощ на Природата. Или на Господа, за тези от нас, които са вярващи.