Изпълнителната власт в България не прояви необходимия интерес и загриженост към преброяването в Северна Македония
20 хил. души български граждани са част от постоянното население на Северна Македония, наричано резидентно
Неотдавна Държавният завод за статистика обяви официалния брой на българите в Северна Македония. Всички знаехме, че властите в Скопие обмислят как количеството наши сънародници да бъде намалено, но все пак оповестените 3504 души будят сериозна изненада и тревога!
Напълно обосновани бяха очакванията за по-голям брой декларирани българи. Само лицата, родени в като българи в Босилеградския край на бивша Югославия и преселили се в днешна Северна Македония, са около 30 хил. души. Освен това непосредствено преди началото на преброяването се наблюдаваше мобилизация на гражданите на Северна Македония с българско самосъзнание. Активисти на българската общност бяха събрали информацията, че например в района на Битоля се очаква като българи да се декларират над 5 хил. души. Много местни българи започнаха открито да заявяват в социалните мрежи, че на преброяването ще се запишат като българи. Те не бяха сплашени дори и от проведените през март 2021 г. от представители на службата за сигурност 36 „информативни“, разбирайте заплашителни разговори с тези лица, на които се внушаваше, че българите са „зверове и убийци на македонския народ и са изнасилвали жените им“, поради което откритата изява на българско самосъзнание ще бъде разглеждана като предателство и ако в крайна сметка се запишат българи, може да си имат проблеми.
Не е известно поради какви причини изпълнителната власт в България не прояви необходимия интерес и загриженост към преброяването в Северна Македония, въпреки че получаваните сигнали наистина бяха тревожни. Анализаторите се чудихме защо една част от преброителите са искали лицата, които се декларират като българи, да удостоверят това с някакъв документ, най-често с български паспорт. Подобно нещо към представителите на другите общности не е правено. Никой не е карал албанците, турците, ромите или сърбите да доказват, че са такива. Декларативността е основен принцип в съвременните преброявания.
С обявяването през 2022 г. на официалните данни обаче стана ясно какъв е бил планът на властите в Скопие. След като гражданите на Северна Македония са доказвали с българските си документи за самоличност, че са българи, преброителите са ги уверявали, че ги записват като български граждани, което е равносилно на българи. По този начин 20 хил. граждани на Северна Македония, вместо да бъдат записани като българи, са регистрирани като лица с двойно гражданство: северномакедонско и българско.
Няма логика въпросните 20 хил. лица да декларират, че са български граждани, ако не са искали да покажат, че са българи. Самото деклариране на наличието и на чуждо гражданство по време на преброяване е напълно доброволно, а не задължително. Трябва да припомним, че всичките почти 130 хил. граждани на Северна Македония, получили или пристъпили към процедура на получаване на българско гражданство, освен документи за българския произход на своите възходящи, са приложили и нотариално заверена декларация, че се чувстват българи.
От тук следва още един много важен извод - тези 20 хил. души български граждани са част от постоянното население на Северна Македония, наричано резидентно. Те не живеят зад граница и очевидно не са взели български паспорт с користни подбуди да емигрират в ЕС, както твърди пропагандата на Скопие. Тепърва ни предстои да разберем каква част от диаспората се е обявила като българска.
За съжаление това не беше единственият разработен от властта вариант за „елиминиране“ на българите в Северна Македония. Част от изявените наши сънародници, за които предварително бе събрана информацията, че ще се декларират като българи, бяха включени в списъци, които се раздадоха на преброителите и им се възложи да не посещават домовете на тези лица. Само в района на източна Северна Македония този списък е с около 700 домакинства. Така те не са преброени, а са вписани служебно, като данните са взети от текущата демографска статистика.
Подобно статистическо жонглиране с данните е престъпление, защото общият брой на „служебно“ преброените е 120 хил. души. Колко от тях са със съхранено българско самосъзнание никой не знае.
Съседна Турция вече обяви, че няма да признае преброяването в Северна Македония. Партията на власите също се обяви срещу него. Време е България също да реагира, тъй като то бе съпроводено с поредица от манипулации и заплахи срещу местните българи, нарушавайки за пореден път техните човешки права.