Колко са милиардерите в Германия?

Автор: Труд news

Броят на най-богатите в света през 2024 г. е нараснал до 2769 души

Акцент: Гладуващите са със 152 млн. души повече от 2023 г.

Лена Шмиц

Най-богатите хора печелят най-много във времената на кризи - такъв е основният извод в ежегодния доклад за социалното неравенство, публикуван от благотворителната организация Oxfam.

Както сочат данните - гладуващите по света вече са 733 милиона (със 152 милиона повече, отколкото през 2019), но рязко увеличение е констатирано и при милиардерите: през 2024-а година те са станали с 204 повече и вече са 2769.

Всяка седмица е имало по четирима нови милиардери, а техните активи са нараснали от 13 трилиона долара през 2023 г. на 15 трилиона долара. "Това означава, че през 2024 година общото състояние на милиардерите по света е нараствало три пъти по-бързо, отколкото през 2023-а", се казва в доклада на Oxfam. Средно всеки милиардер се е обогатявал с два милиона долара дневно. А десетимата най-богати са се обогатявали с по 100 милиона долара дневно.

Докладът на Oxfam се базира на различни източници - като например на оценките на Forbes, на информациите на Световната банка и на отчета на UBS за световното благосъстояние.

Германия е на четвърто място по брой на милиардерите. Състоянието на свръхбогатите хора в страната през 2024-а година се е увеличило с 26,8 милиарда долара и е достигнало 625,4 милиарда. Германските милиардери са се увеличили с девет и общият им брой е станал 130. Така Федералната република заема четвъртото място по брой на милиардерите след САЩ, Китай и Индия. По оценки на Oxfam, 71 процента от тези средства са получени по наследство. В световен мащаб този показател е 36 на сто.
Както по цял свят, така и в Германия броят на супербогатите расте неудържимо, отбелязват от Oxfam.

Но в последните години и бедността нараства рязко и много хора не могат да живеят нормално.
Анализаторите от Oxfam обясняват това социално неравенство донякъде с несправедливата данъчна политика. Те отбелязват, че свръхбогатите хора и техните корпорации оказват все по-голямо влияние на политиката, включително на данъчното законодателство, издействайки си преимущества.

В Германия например същоданъчните ставки за богатите бяха намалени. И ако семействата от средната класа плащат средно 43 процента данъци върху дохода си, милионерите и милиардерите често плащат само от 25 до 30 на сто.

(От Дойче веле)