Кризата със замърсяването на въздуха на Балканите застрашава общественото здраве и целите за членство в ЕС

Косово, една от най-бедните страни в Европа, произвежда повече от 90% от енергията си от въглища

Докато голяма част от света се стреми да намали използването на изкопаеми горива, замърсяването в страните от Западните Балкани остава упорито високо поради отоплението на домакинствата, остарелите въглищни централи, старите коли и липсата на пари за справяне с проблема, съобщава Reuters.

Сравнително малки градове като столицата на Сърбия Белград и столицата на Босна Сараево често оглавяват ежедневните глобални класации за замърсяване, според уебсайтове, които проследяват качеството на въздуха в световен мащаб.

Това има скъпи последици за здравето и може също така да застраши перспективите на тези страни да се присъединят към Европейския съюз, който има по-строги стандарти за емисии.

„В региона няма ресурси за намаляване на замърсяването на въздуха“, каза Мирко Попович, директор на мозъчния тръст на Института за възобновяеми енергийни източници и екологично регулиране в Белград.

В ЕС нетните емисии на парникови газове са намалели с около 40% от 1990 г. насам, движени от прегръдката на възобновяемата енергия, се казва в доклад на Европейската комисия през ноември.

Държавите от Западните Балкани се ангажираха да намалят въглеродните емисии, но икономическите затруднения забавиха напредъка.

Косово, една от най-бедните страни в Европа, произвежда повече от 90% от енергията си от въглища. Световната банка изчислява, че преходът към икономика без въглища ще струва 4,5 милиарда евро.

Въздействието на замърсяването е ясно в целия регион, особено през зимата.

Смогът прикри Белград тази седмица, докато Сараево се намира в долина, която действа като капан за замърсяване. Качеството на въздуха в босненската столица беше класифицирано като „опасно“ във вторник, най-лошото в света, според IQAir, която проследява нивата на замърсяване.

В столицата на Северна Македония Скопие местните жители с маски често губят от поглед близките заснежени планини с дни.

Процентът на смъртните случаи, дължащи се на замърсяването на околната среда, е относително висок – 114 на 100 000 души в Босна и около 100 в Сърбия и Черна гора, показват данните на Световната здравна организация, в сравнение със само 45 в Германия и 29 във Франция.

Министерството на енергетиката на Косово каза пред Reuters, че се е ангажирало с намаляване на емисиите и инвестира в проекти за възобновяема енергия и модернизиране на съществуващи инсталации.