Не са минали и пет месеца от появата на свободната версия на популярния езиков модел ChatGPT на компанията OpenAI, когото ще наричам от уважение „Бота“. Това е нещо като обръщението „Шефа“ в някои среди. Още повече, че аз съм от хората, според които Ботът вече е преминал теста на Тюринг на 95% и следователно може „почти“ да мисли. Или може да мисли поне толкова, колкото могат да мислят и човеците. Ще припомня, че според теста на Тюринг, нещо - човек или бот, може да мисли, ако един друг човек достатъчно дълго време му задава въпроси и от отговорите не може да реши, дали срещу себе си има бот или човек. И още нещо ще припомня за великия Алън Тюринг (1912-1954), който спаси милиони животи на Съюзниците през Втората световна война и после за награда собствената му родина Великобритания го уби. Остатъчна Британия ще носи този чудовищен грях до края на света.
За тези пет месеца чатботовете станаха любима тема в най-различни професионални, и не само, среди. Не закъсняха и множеството статии по въпроса (например у нас за това писаха вестниците „Труд“ и „Капитал“), включително в специализирани издания. Наскоро ботовете подплашиха даже своите създатели и спонсори като Сам Алтмън и Елън Мъск - същия онзи Мъск, дето има много пари и се забавлява с разни грандиозни проекти. Тогава хиляда души, ангажирани в разработването на чатботове, призоваха за временно замразяване на проектите. Бил Гейтс обаче мисли, че няма страшно и ботовете са под контрол. Скоро ще видим кой е бил прав и кой - не толкова. Или даже няма да видим, ако трансферът на властта от човека към ботовете премине светкавично и не особено мирно.
Но да се върнем към темата от заглавието. За професионален математик като мен е особено важно какво може и какво не може да прави чатбота в областта на математиката и в частност на обучението по математика. Засега. В началото тази област на човешкото знание не му беше най-силната страна на Бота. Той обаче се стара много, започна бързо да се самообучава и съответно вече греши все по-рядко и по-рядко. А когато един бот нещо сбърка и му се обърне внимание, той по-нататък тази грешка не я повтаря в съответната езикова среда.
Голямата новината тук е, че от януари 2023 г. насам Ботът е в кооперация с най-мощната математическа платформа WolframAlpha, която ще наричам за краткост „Алфа“, и която е дело на канадския математик и визионер Стивън Уолфрам.
Алфата е признат лидер (или лидерка?) в областта на математическия интелект. А пък комбинацията Бот + Алфа е едно малко чудо. Впрочем, чудото хич, ама хич не е малко. Не искам да досаждам на читателите с подробности, но Бот + Алфа може да решава невероятно много логически и изчислителни задачи, включително да доказва теореми и да коментира математически хипотези. И досега ровенето в Уикипедия и в разните математически солвъри беше част от арсенала на математическата дидактика. Но от три месеца насам е ясно, че Бот + Алфа е нещо различно и по-голямо. Много по-голямо. В резултат на това аз и колегите ми математици сме на съдбовен кръстопът, особено в областта на математическото образование. Трябва спешно да настроим нашите математически инструменти и подходи, за да не станем вкупом излишни, както казваше по друг повод един голям български математик, който вече не е сред нас.
Това, разбира се, се отнася за преподавателите и във всички други области на знанието и на технологиите, а защо не и на изкуствата? Защото темповете на развитие на всичко около нас са зашеметяващи. Затова оценявам като пълна идиотия това, което става в Украйна през последната година и в този момент. Нямам рационално обяснение на ставащото, освен паниката на паяци в буркан при изчерпване на ресурсите. Говоря за важните ресурси, които са въздухът, водата и земята.
Или може би нещо друго се е случило. Може би волно или неволно сме посегнали към властта на Боговете, придобивайки неприлично много знания за същността на Битието. Нещо, което ни е забранено още с проклятието на първичния грях. Скоро ще разберем. Или пък няма да разберем.