Тракийски университет - Стара Загора откри 8 нови специалности, от които 4 са в сектора на информационните технологии. Утвърдени са учебните планове на новите бакалавърски програми за софтуерно инженерство, информационни технологии компютърни системи и комуникации, информационни технологии в икономиката и управлението. През следващата седмица предстои акредитацията за специалността помощник фармацевт. Другите нови специалности за агроном - етеричномаслени култури; местни финанси и медицинска козметика.
Тези нови специалности са консултирани и търсени от бизнеса и те ще бъдат в помощ на икономиката на района и на България – уточни ректорът на висшето учебно заведение доц. д-р Добри Ярков. Тракийският университет вече имам близо 20 акредитирани направления, които подготвят кадри и в много сектори на икономиката. Ръководството планира през предстоящата учебна година да де въведат и специалности телемедицина и телеветеринарна медицина. Университетът закупи от Германия лаборатория за виртуална реалност и това също ще разшири възможностите пред студентите. Университетът е първи в България, който сключи пилотен договор за сътрудничество с Професионална гимназия „Пейо Яворов“ в град Гоце Делчев, а от днес са факт и още два сключени договора със старозагорски средни училища - новата „Професионална гимназия по компютърни науки и математически анализ“ и Математическа гимназия „Гео Милев“.“
Тази информация беше представена и на министъра на образованието и науката Красимир Вълчев, който днес беше на посещение в Тракийския университет. Министърът уточни, че държавата се стреми да постигне полицентричен модел на развитие, според който най-големите градове, сред които е и Стара Загора и Казанлък, трябва да бъдат центрове на развитие. Министър Вълчев заяви, че висшите училища трябва да допринасят за развитието на регионите, като участват в основните инициативи на общините и да имат добро взаимодействие с местната власт.
Кметът на община Стара Загора Живко Тодоров изрази удовлетвореност , че дейността на Тракийски университет е пряко насочена към задържането на младите хора в града. Кметът е сигурен, че градът предлага добра среда за развитие, а образованието е основен приоритет за Общината, като се залага на технологиите и иновациите. „Това е и начинът да бъдем и адекватни на перспективите, които предстоят в региона, като пример за това е бъдещата трансформация от използването на въглищата в региона за гориво към нов тип икономика, която така или иначе предстои. И дали това ще се случи след 10 или 20 години, университет ще играе ключова роля в този процес“, каза Живко Тодоров.