Само за няколко месеца екипът от учители на Професионалната гимназия „Велизар Пеев“ в гр.Своге успя да се класира сред няколокостотин училища от страната, да ремонтира съществуващи пространства в сградата на училището и да ги превърне в място за получаване на знания и умения по програмата СТЕМ. Национална програма „Изграждане на училищна STEM среда” на Министерството на образованието и науката има за цел да повиши интереса на учениците и техните постижения в областта на науките и технологиите и бе отворена за кандидатстване през изминалата година. По нея се кандидатираха над 500 учебни заведения, но за финансиране бяха одобрени само една част от тях. STEM е съкращение от английски на Science – Technology – Engineering – Mathematics , т.е. наука, технологии, инженерство, математика -обучение чрез методите на науката.
Директорът на ПГ “Велизар Пеев“, Станчо Атанасов е горд, че ръководеното от него учебно заведение бе първото в страната, което въведе специалност за изучаване на електромобили и през тази година първите специалисти ще получат своите дипломи. Гимназията се слави с традицията в подготовката на кадри за сладкарската промишленост, но последните въведения чрез програмата СТЕМ вдигат нивото на гимназията до нивото на най-добрите европейски и американски практики в образованието. Гимназията поддържа постоянен контакт с колежите Кеймбридж и Станфорд в САЩ и Техническия университет в София. Асистентът и преподавател от учебното заведение д-р Кирил Филипов е носител на американски образователен сертификат и е ръководител на СТЕМ центъра.
Във фоайето на училището говорещ робот посреща посетителите, холограмни изображения на триизмерни обекти се движат на една от стените. Устройството е издръжливо на температури от минус 20 до плюс 60 градуса и освен за обучение има приложение за умения рекламата. Интерактивният под на центъра следи всяко движение по него чрез инфрачервена камера и реагира според въведената програма. Програмирането му е направено от ученици с помощта на преподавател. В центъра са обособени няколко места за компютърна симулация за обучение по шофиране, звукозаписно студио, принт център с 3Д машини, има модулни роботи, които могат да се програмират и да функционират за различни цели и приложения в практиката, но най-важното е, че тук учениците усвояват езика за програмиране Пайтън.
В залата за обучение на СТЕМ има 3Д очила, с които учителят задава определена тема и учениците могат да попаднат на неподозирани места на планетата, да изучават живота в джунглата, да разглеждат непознати градове и забележителности.
Екран с диагонал 150 см. от темперирано стъкло с дебелина 8мм е уникално за страната устройство. Той е със специално покритие, свързано с контролер. Екранът има чувствителност при докосване и с него едновременно може да се работи с десетте пръста, на принципа на мобилните телефони, но с десет точки за команди. На него могат да бъдат показвани видеа, които да се оразмеряват по преценка на учителя, приложимо за всеки изучаван предмет, за пъзели, за триизмерен шах и др. Такъв екран има в Кеймбридж колидж и в Станфорд в САЩ, споделя д-р Филипов.
Ръководството на ПГ “Велизар Пеев“ работи по проект за изграждането на спортна зала на училището и за пансион за ученици от цялата страна .Сега един випуск на гимназията е с около 130 ученика, от които двадесетина пътуват всеки ден от София до Своге и обратно.