Цената на тока ще расте

Цената на тока ще расте

Нужни са инвестиции в мрежата

Политиката на КЕВР е прекалено рестриктивна

Bсички електроразпределителни дружества искат поскъпване на тока от 1 юли. Това не означава, че Комисията за енергийно и водно регулиране ще разреши исканото увеличение. Трябва да се знае, че регулаторът не вдига цените, а сдържа ръста им спрямо исканията на съответните дружества. КЕВР не е регистриращ орган, а е регулиращ. На базата на получените от ЕРП заявления той преценява обосноваността на разходите в тях. Аз да речем искам 10%-15% по-висока цена. Регулаторът вади големия червен молив и започва да съкращава разходи и обяснява защо. Комисията обаче не е всесилна, тя може да зачертае и да обоснове, но ако тази обосновка не е достатъчно добра, има Върховен административен съд, който трябва да се произнесе.

Цената на тока ще продължи да нараства и причините за това са няколко. Първо част от разходите на електроразпределителните дружества ще бъдат признати. Защото те се правят, за да се осигурят инвестиции в мрежата. В противен случай след време ще се окаже, че ние имаме централи, но нямаме мрежа.

От друга страна от 1 юли предстои да излязат на свободния пазар всички производители на електроенергия над 4 мегавата. Общите технологични загуби на всички предприятия се изчисляват на 3,8 млрд. киловатчаса. Досега тази електроенергия се изкупуваше на преференциална цена от 35 лева за мегаватчас. На свободния пазар обаче цената ще е двойна. Това неминуемо ще се отрази на крайните цени, не само на свободния, но и на регулирания пазар. Освен това се променя и таксата за пренос и достъп, което също ще се отрази на крайните потребители.

Политиката на КЕВР досега винаги е била строго рестриктивна, дори бих казал по-рестриктивна, отколкото трябва да бъде. Време е да се въведе правилото – който може да плаща, трябва да плаща. А държавата с тези отчисления трябва да подпомага социално слабите. Иначе рискуваме системно недофинансиране на енергийната мрежа.