Че е Ден на победата на Съюзниците над фашизма в Европа (в най-арогантната му форма) е повече от ясно (друга важна дата от Втората световна война - 2 септември 1945 г., се приема за официален край на Втората световна война).
Благодарение на жертвите на Съюзниците (най-големите жертви са на граждани от СССР), днес все още имаме надежди, че нацизмът и фашизмът са повече история, отколкото бъдеще.
Заслужава си да честваме този ден като Ден на победата на Съюзниците и да сведем глава за жертвите (и за българите, които достойно се бориха и жертваха живота си против нацизма и фашизма)!
Съвсем друга идея е тази за Деня на Европа, честван на 9 май всяка година, който е посветен на мира и единството в Европа. На този ден се отбелязва годишнината от обявяването на историческата Декларация на Робер Шуман (френски министър на външните работи) от 1950 г., в която се излага неговата идея за нова форма на политическо сътрудничество в Европа, която би направила войната между европейските народи немислима.
Ценна идея, макар и все още трудно реализирана. Някой да е против мира и единството в Европа? Няма!
Затова да честваме и този красив Ден на Европа! Всъщност и Денят на победата, и Денят на Европа изразяват една общочовешка надежда: "Война на войните!" - никога повече войни! Затова още по-важен е Международният ден на мира - 21 септември.
Моето разбиране: Денят на победата и Денят на Европа не са "конкуренти", а близнаци!
(От фейсбук)