Когато руската ракета "Орешник" достави многобройния си полезен товар в украинския завод “Пивденмаш“ в Днепър, ангелите-хранители на самолетоносачите по света заплакаха. Макар че някои защитници на използването на самолетоносачи несъмнено ще твърдят, че все още не е ясно дали напредналите ракетни технологии са ги направили излишни от военна гледна точка, това става все по-трудно за поддържане.
Заводът на ПА „Пивденмаш“ е с площ около 1834 акра (744 хектара) или 2,87 квадратни мили и макар да не знаем каква част от тази площ е била поразена от множеството бойни глави на „Орешник“, видеоматериалите сочат, че тя е била доста разпръсната. „Орешник“, заредена с MIRV (Multiple Independent Re-entry Vehicle), съдържаща конвенционални боеприпаси, е хиперзвуковата ракета, еквивалентна на пушка, пише за The National Interest Филип Пилкингтън.
Като се има предвид, че „Орешник“ изглежда е в състояние да постигне висока степен на точност - в края на краищата тя порази завода „Пивденмаш“ - този „ефект на насищане“ от хиперзвукова балистична ракета, заредена с конвенционални бойни глави, със сигурност означава, че тези оръжия могат да бъдат изстреляни в общия район на самолетоносач и да постигнат попадение. Максималната скорост на самолетоносач от клас „Нимиц“ е приблизително тридесет възела (34,5 мили в час), докато максималната скорост на ракета „Орешник“ е между 10 и 11 маха (7610-81450 мили в час). Идеята, че самолетоносач може да изпревари такава ракета, е смешна - и тъй като ефектът на насищане на многобройните бойни глави означава, че не е необходимо тя да бъде идеално точна, е много трудно да се докаже, че самолетоносачът би бил боеспособен след такава среща. Не е необходимо ракетата да потопи самолетоносача, а само да го повреди дотолкова, че да го направи оперативно безполезен, след което той ще бъде принуден да се върне в базата.
Освен това съществува проблемът с относителната цена. Не знаем колко струва построяването на „Орешник“, но анализаторите с основание я сравняват с руската МБР „Ярс“, която през 2011 г. струваше около 30 млн. долара (около 40,3 млн. долара през 2023 г.). Оценките за построяването на самолетоносач клас „Нимиц“ варират от 6,2 млрд. до 11,2 млрд. долара в долари за 2023 г. Това означава, че за всеки самолетоносач, който САЩ построяват, руснаците могат да построят между 154 и 278 ракети „Орешник“. Погледнато от гледна точка на относителните разходи, дори ако руснаците трябва да изстрелят 50 ракети „Орешник“, за да поразят един самолетоносач, разходите ще си заслужават. В действителност, както вече обсъдихме, една от тях вероятно би била достатъчна.
Метапроблемът със самолетоносача е достатъчно ясен. Всяко ново развитие на ракетните технологии прави все по-трудно да се твърди, че самолетоносачите си заслужават цената на билета. Дори ако един закоравял защитник на самолетоносачите може да изтъкне аргумента, че дори петдесет ракети „Орешник“ нямат никаква надежда да унищожат самолетоносач, можем само да предположим, че с течение на времето тези ракети ще стават все по-мощни, по-бързи и по-точни. Междувременно, поради самото естество на звяра, самолетоносачът винаги ще си остане едно много голямо, много бавно движещо се парче метал, плаващо в океана. Ако престане да бъде такъв, той ще престане да бъде самолетоносач.
Интригуващо е обаче, че руснаците тихомълком са разработили технология, която изпълнява ролята на самолетоносач, но не страда от тези недостатъци. Тази технология не би била напълно имунизирана срещу новите ракетни технологии, но поне може да се твърди, че е устойчива на тях. Нещо повече, тази технология е пренебрегвана и недостатъчно проучвана от западните отбранителни анализатори в продължение на години - въпреки това тя е широко известна за тях и на практика се крие на видно място.
Технологията, за която говоря, е екранопланът от клас Lun. Той е проектиран за първи път в Съветския съюз от инженера визионер Ростислав Алексеев и е на въоръжение за няколко кратки години между 1987 г. и началото на 90-те години, след което е консервиран. „Каспийското морско чудовище“, както ласкаво го нарекоха западните анализатори, гние в морето, на което е кръстен, преди да бъде откаран на буксир до град Дербент в руската република Дагестан през 2021 г., където сега се намира като музеен експонат, пише още Филип Пилкингтън.
Екранопланите може и да приличат на самолети - макар и изключително странни самолети, които очевидно не са аеродинамични в традиционния смисъл на думата, но те приличат повече на кораби, отколкото на самолети. Ekranoplans са „наземни летателни апарати“ (GEVs) и следователно са част от семейството на хидропланите или „корабите на въздушна възглавница“. Ground effect е термин, който е познат само на инженерите и на пилотите. Той се отнася до явлението, което изпитват самолетите с неподвижни крила, когато летят близо до земята или океана. Когато самолетът с неподвижно крило лети много близо до повърхността, той изпитва значително намаляване на съпротивлението и значително увеличаване на подемната сила. Пилотите обикновено описват това като усещане, че самолетът се носи точно над повърхността на земята, и използват ефекта на земята, за да си помагат при излитане и кацане.
Самолетите GEV като ekranoplan обаче не използват този земен ефект само за излитане и кацане. По-скоро те го използват, за да се „носят“ през широки открити пространства - обикновено океан или море. Екранопланът от клас Lun се носи на около 13 фута (4 метра) над морето и прилича на самолет, който се плъзга по повърхността на водата. За разлика от обикновените плавателни съдове, екранопланите от клас Lun могат да развиват много висока скорост, която е по-близка до тази на самолет, отколкото на кораб - до 297 възела в час (342 мили в час). Екранопланите от клас Lun имат и изключително голяма товароподемност - около 100 тона, и тъй като летят ниско над повърхността, откриването им с радар е изключително трудно.
Идеята зад екраноплана вече би трябвало да е очевидна: корабът използва изключително високата си скорост и ниския профил на откриване, за да участва в бързи атаки срещу вражески позиции и кораби. Когато „Каспийско морско чудовище“ е пуснат на вода за първи път, той е оборудван с шест пускови установки за противокорабни ракети Р-270 „Москит“ - което подсказва, че още през 70-те и 80-те години на миналия век съветските инженери са смятали, че той може да бъде убиец на самолетоносачи.
Всъщност не е ясно защо клас Lun е бракуван. Най-вероятното обяснение е, че става дума за силно експериментална и идиосинкратична технология, която е въведена в експлоатация почти по същото време, когато се разпада Съветският съюз. С нарастването на бюджетния натиск високоексперименталната техника вероятно е била първата, която е била пусната в експлоатация. Общата концепция изглежда правдоподобна: екранопланът може да се плъзга по повърхността на морето с висока скорост, да се паркира близо до самолетоносач, да изстреля залп от противокорабни ракети и след това да избяга. Но тук не е необходимо да се преразказва първоначалната роля, за която е бил предназначен екранопланът. Това е така, защото с новите развиващи се ракетни и безпилотни технологии потенциалните приложения на екраноплана са много по-многобройни, отколкото през 70-те и 80-те години на миналия век. Може би историята ще запише, че дивият проект на Алексеев за екраноплан просто е изпреварил времето си с половин век.
Трите основни проблема, които изтъкнахме при самолетоносачите, могат да се обобщят като размер, скорост и цена. Самолетоносачите са твърде големи и бавни, за да избягват ракети, а цената им ги прави икономически излишни, когато се сблъскат с тази технология. Екранопланите не страдат от нито един от тези проблеми. Ако например „Орешник“ бъде изстрелян по идващ екраноплан, ще му бъде много трудно да го улучи, докато той се носи из океана със скорост 297 възела. Всъщност не знаем колко би струвало построяването на един екраноплан, но логиката подсказва, че цената би била по-скоро като на голям реактивен самолет с фиксирани крила, отколкото на самолетоносач. Може би полезна точка за сравнение би бил огромният руски товарен самолет Ан-124 „Руслан“, който струва между 50 и 90 млн. долара. Ако приемем това като груба оценка, за цената на един самолетоносач клас „ Нимиц“ могат да бъдат построени между 69 и 373 екраноплана.
Тук любителите на самолетоносачи биха могли да изтъкнат, че един екраноплан не може да носи капацитета на самолетоносач. Самолетоносачът от клас „ Нимиц“ обикновено превозва почти 100 самолета. Екранопланът от клас Lun може да носи един, може би два. Тук на помощ идват новите разработки в областта на безпилотните летателни апарати и ракетните технологии. Тук няма да се впускаме в задълбочен анализ, но изглежда все по-вероятно ракетните и безпилотните технологии - поради ниската си цена - все повече да поемат ролята на пилотираните самолети. Освен че са много по-евтини, а в случая с ракетите и много по-бързи, дроновете и ракетите са и много по-леки и по-малки от пилотираните самолети. Какво ще стане, ако един екраноплан, зареден с такава технология, може да поеме изцяло ролята на самолетоносача?
Днес самолетоносачът се придвижва бавно към целта си, застава на брега, изстрелва самолети, които атакуват въпросната цел, и след това седи, докато самолетите се върнат, преди да отплава бавно зад хоризонта. Представете си, че вместо това множество екраноплани, натоварени с ракети и безпилотни самолети, се придвижват към целта с висока скорост, паркират за кратко край брега и предприемат залп от атаки - имайте предвид, че при ракетите и безпилотните самолети корабът дори не е необходимо да ги изчаква да се върнат от мисията си - и след това се отдалечават. Няколко екраноплана, участващи в подобна атака, биха могли да бъдат много по-лесно поразени с ракета, отколкото самолетоносач. И тъй като целите са многобройни, дори и да бъдат поразени един или два екраноплана, загубите на хора и материални средства няма да са близки до загубите, ако самолетоносачът бъде сериозно повреден или дори потопен, пише Филип Пилкингтън.
Военните плановици и стратези вече не могат да пренебрегват уязвимостта на самолетоносачите. Ракетните технологии само ще се усъвършенстват - и подобно на бойните кораби преди тях, технологията на самолетоносачите има вградени физически ограничения, които не могат да бъдат преодолени. Но това не означава, че военноморските сили по света трябва да бъдат съкратени. Те просто трябва да се адаптират. Може би ключът е в това да се върнем „в бъдещето“ и да помислим, че един странен на вид ръждясал самолет, който отдавна стои занемарен в Каспийско море, е отговорът на тези проблеми. За да оцелеят военноморските сили, може би чудовището от Каспийско море трябва да изръмжи отново.
Филип Пилкингтън е професионалист в областта на макроикономиката и инвестициите, съводещ на подкаста Multipolarity, и автор на книгата: The Reformation in Economics.