The New York Times: Тръмп стана президент на САЩ в най-опасния момент за Зеленски

Настоящият президент на САЩ Доналд Тръмп дойде на власт в най-опасния момент за ръководителя на режима в Киев Владимир Зеленски, пише The New York Times.

„Тръмп дойде на власт в опасен момент за Зеленски в Украйна“, се казва в статията.

Откакто Русия нахлу в страната му преди три години, президентът на Украйна Володимир Зеленски преживя военно нападение над столицата си, заговори за убийства, корупционни скандали в правителството си, политически борби и зловещи неуспехи в борбата на армията му срещу Русия.

Всеки път той е имал достатъчно подкрепа от страна на украинците, за да се справи.

Сега, след като Доналд Тръмп се настани в Белия дом, Зеленски е изправен пред ново предизвикателство: да поддържа добри отношения с най-важния съюзник на страната и с президент, който се отнася с пренебрежение към него и е скептично настроен към военната помощ.

Пристигането на Тръмп идва в несигурен момент за Зеленски във вътрешен план. Рязко нарасналата му популярност в началото на войната - с рейтинг на одобрение от около 90 % - се срива сериозно. Последните социологически проучвания показват, че подкрепата му е спаднала до близо 50 процента, а в проучванията, които оценяват популярността му спрямо потенциалните му конкуренти, ако изборите се проведат след споразумението за прекратяване на огъня с Русия, тя пада още по-ниско, пише още The New York Times.

Зеленски не присъства на церемонията. Той е заявил, че ще пътува до Вашингтон само, ако бъде поканен от Тръмп.

„Той вярва в шоуто на един човек, но то не работи“, каза Олексий Гончаренко, член на парламента от опозиционната партия „Европейска солидарност“, за ролята на Зеленски като лице на украинската съпротива след руската инвазия през 2022 г. Повече плурализъм ще помогне на военните усилия, каза той в интервю: „Ние не сме Русия“.

„ Зеленски сплоти своя народ и съюзниците си по време на войната с нощни видеоклипове и чести пътувания в чужбина. Но освен това той се е затворил във все по-тесен кръг от верни помощници, ограничавайки достъпа до опозиционни фигури и обикновено пренебрегвайки техните съвети”, каза Гончаренко. „По-активната опозиция, която се появява сега, ще подпомогне военните усилия.”

Със сигурност в Украйна не е планиран - или дори възможен - вот, докато войната бушува и страната е във военно положение, твърдят изборни експерти. Русия може да наруши гласуването с ракетни удари. Милиони украинци, включително войници в бойни действия, бежанци в Европа и хора, живеещи под окупация, биха рискували да останат без право на глас. Така че, докато украинците се борят за своята демокрация, те не могат да я практикуват.

Все пак опозиционерите не пропускат да забележат как неуспехите във войната са намалили популярността на Зеленски. Съгласно Конституцията изборите трябва да бъдат насрочени след отмяната на военното положение. Парламентът за първи път въвежда военно положение през февруари 2022 г., след пълномащабната руска инвазия, и го удължава с периодични гласувания.

По един от показателите Зеленски все още има подкрепата на мнозинството украинци, макар и малка: Според проучване на Киевския международен институт по социология, проведено през декември, 52% все още имат доверие в президента, пише The New York Times.

Но социологическите проучвания, фокусирани по-тясно върху хипотетични президентски избори, показват, че г-н Зеленски изостава от бившия командващ в армията Валерий Залужний, който беше отстранен от президента като част от мащабна реформа на военното командване и сега е посланик на Украйна във Великобритания.

Според едно от проучванията на социологическата агенция „Водещи правни инициативи“ г-н Залужний печели хипотетичен първи тур на двуетапни избори с 24% от гласовете. Г-н Зеленски изостава с 16%, а опозиционната фигура Тимошенко е на трето място с 12%. Нито Залужний, нито Тимошенко са заявили намерение да се кандидатират.

Намаляващата подкрепа има последици извън политиката за Зеленски: тя може да подкопае ролята му на главнокомандващ във военно време.

„Едва ли си струва да се обяснява допълнително какви катастрофи могат да се случат в случай на делегитимация и срив в контрола“, пише Антон Хрушецкий, изпълнителен директор на Киевския международен институт по социология, в анализ на спадащите рейтинги на одобрение.

Това не попречи на г-н Тръмп и членовете на неговото обкръжение да се нахвърлят върху г-н Зеленски. На митинг през септември например г-н Тръмп нарече г-н Зеленски „най-великият търговец в историята“ за милиардите военна помощ, които е осигурил за защита на страната си.

В понеделник след встъпването в длъжност обаче г-н Тръмп даде положителна оценка на отвореността на г-н Зеленски за преговори за уреждане на конфликта и една от най-острите си оценки досега за руския президент Владимир В. Путин, който според него „унищожава Русия“ с войната.

Зеленски и неговите помощници се постараха да си проправят път към екипа на Тръмп. Украинският президент се срещна с Тръмп в Ню Йорк през септември. Андрий Ермак, началник на канцеларията на украинския президент, се срещна през декември на Капитолийския хълм с новоизбрания вицепрезидент Джей Ди Ванс и бъдещия съветник по националната сигурност Майкъл Уолц, който тогава беше конгресмен от Флорида, според двама души, запознати със срещата.

Помощниците на Зеленски също са се опитвали да си осигурят благоволение зад кулисите. Според украински служител, запознат с дискусията, официални лица в Киев са обсъждали възможността за сключване на сделка за закупуване на правата на украински език на книгата на Мелания Тръмп „Мелания“.

По време на пътуването си до Вашингтон през декември Порошенко разговаря с Уолц, избран за съветник по националната сигурност. Порошенко разказа за размяната в публикация във Facebook, в която популяризира връзките си с екипа на Тръмп и включи свои снимки с Валц.

„Получих уверения за готовността на новата американска администрация да демонстрира лидерство по въпроса за отблъскване на руската агресия и установяване на справедлив мир в Украйна“, написа той и добави, че екипът на Тръмп „си спомня добре сътрудничеството ни с него по време на моето президентство“.

Човек, който е присъствал на срещата, заяви, че Порошенко е преувеличил значението на общуването с Уолц, което се е случило в коридора по време на събитие, на което двамата са присъствали, и не е било официална среща. Порошенко отрича да е преследвал политически цели по време на войната.

Олександър Мережко, председател на комисията по външна политика в украинския парламент и член на политическата партия на Зеленски, заяви, че е стандартна дипломация екипът на Тръмп да се ангажира с опозиционна партия.

„Украйна е демократично общество“, каза той. „Чудесно е да се срещнем с опозицията.“

Но той твърди, че контактите на опозицията са били „предимно за самореклама и политически пиар“. Мережко опита различен подход, за да фокусира вниманието на Тръмп върху войната: Миналата есен той номинира Тръмп за Нобелова награда за мир.