Студова екзема: Как зимата и ежедневните навици влияят на здравето на кожата ни

През студените месеци кожата ни е изложена на множество неблагоприятни фактори – ниски температури, студен вятър, сух въздух в отопляемите помещения и чест контакт с дразнители. За някои хора това води не само до сухота и напукване, но и до поява на студова екзема – хронично състояние, което причинява сърбеж, зачервяване и възпаление.

 Много често, когато говорим за потенциално вредното влияние на студа върху кожата, има много погрешни концепции, като тази какво представлява алергията към студа, колко често срещана е и дали всички случаи на странични реакции от студа върху кожата са свързани с алергия. 

 Основното състояние, което представлява алергията към студ, се нарича студова уртикария. Това е реакция при краткотрайно или по-дълго излагане на студ. И съответно, минути след излагането на студ, било то локално върху кожата или върху целия организъм, се получава реактивно зачервяване, надигнати обриви, които много напомнят на ужилено от коприва. Те сърбят, бързо сменят местата си. При нормализиране на телесната температура изчезват. 

Този тип студова уртикария е изключително рядко състояние – засяга между 0,01 и 0,05% от хората. Имайки предвид какво представлява същинската студова алергия, всички останали състояния не са свързани с алергични механизми.

 Най-честото състояние, което всъщност ние виждаме в практиката си, когато хората дойдат при нас и кажат: имам студова алергия, това е екземата или дерматитът на ръцете – прекомерно суха и залющена кожа. Това състояние не е свързано с алергични механизми и често погрешно е наричано студова алергия.  

 Съвети за грижа за кожата на дланите тази зима

  • При измиване на ръцете се уверете че изплаквате добре измивния продукт. Сапуните са направени, за да имат кратък контакт с кожата, при по-дълъг такъв (ако останат върху кожата при недоизмиване) могат да доведат до сериозна раздразнение. 
  • При измиване използвайте по-хладка, а не гореща вода. Горещата вода води до изсушаване на кожата. Водата също може да е потенциален дразнител, така че не забравяйте да подсушите внимателно кожата си след измиване, не я оставяйте мокра.
  • Използвайте нежен почистващ препарат без сапун. Уверете се, че имате такъв у дома и на работа. Агресивният препарат не само ще отстрани мръсотията от повърхността на кожата, но и ще извлече естествените липиди на кожата, така че изберете продукт тип „сапун без сапун“. Често почистващите продукти без сапун не се разпенват, но не се притеснявайте, те все пак почистват.
  •  Използвайте овлажняващ крем през целия ден. Изберете вариант без аромати.
  • През нощта заложете на по-мазен продукт. Вазелинът като цяло е по-добър за спиране на загубата на вода от кожата. Хората обикновено не обичат да имат мазни ръце през деня, така че го нанасяйте през нощта.
  • Ръкавици! Никога не мийте без ръкавици. Повърхностно активните вещества в продукта за миене на съдове са предназначени да отделят маслото от тях – представете си какво правят с естествените липиди в кожата ви. Освен това е полезно да носите топли ръкавици навън през зимата, за да защитите ръцете си от изсушаващия ефект на студеното време.
  • Преустановете вредни навици като тютюнопушенето например. Тютюнопушенето е добре установен рисков фактор, който влошава състоянието на кожата и може да усложни симптомите на студова екзема. Цигареният дим уврежда кожната бариера, намалява нейната способност за задържане на влага и забавя процеса на възстановяване. Свиването на кръвоносните съдове, предизвикано от пушенето, също допринася за нарушено кръвоснабдяване на кожата, което може да изостри симптомите на екземата, особено при излагане на ниски температури. В последните години се наблюдават и налични иновативни алтернативи за пушачите, които са с различен рисков профил, и към които пушачите биха могли да се насочат, ако по една или друга причина биха продължили да пушат. Сред тях са т.нар. никотинови торбички или паучове, продуктите за нагряване, както и вейп продуктите или електронните цигари. Тези продукти са без процес на горене и редица изследвания показват, че именно липсата на горене значително намалява образуването и отделянето на редица вредни вещества, характерни за традиционния цигарен дим. Макар и тези продукти да не са напълно безопасни, тъй като съдържат никотин, наблюденията показват, че те могат да бъдат свързани с по-малко увреждане на кожата и по-нисък риск от изостряне на състояния като студова екзема.
  • Хора с диабет, автоимунни заболявания или нарушения на кръвообращението (напр. синдром на Рейно) са по-уязвими към развитие на студова екзема поради влошената циркулация и възстановителни способности на кожата. Хормоналните колебания, особено при жени, могат да засегнат кожата, увеличавайки риска от екзема по време на определени периоди, като менопауза например. За тези групи хора е изключително важно да се грижат за кожата си чрез редовно нанасяне на хипоалергенни и силно овлажняващи кремове, особено след измиване на ръцете или излагане на студ.
  • Посетете вашия лекар, ако нещата не се подобрят. Ако кожата е зачервена, напукана, възпалена може да се нуждаете от лекарствени кремове. Също така е важно да имате правилна диагноза, съществуват много възможни причини за сухи/сърбящи ръце.

 Студовата екзема е предизвикателство, особено през зимните месеци, но с правилната грижа и внимание към рисковите фактори можем да запазим кожата си здрава и защитена. Независимо дали се справяте със състоянието за първи път или сте се сблъсквали с него преди, консултацията със специалист и редовната употреба на подходящи продукти могат да направят значителна разлика. Внимавайте с ежедневните навици и се грижете за кожата си, защото тя е първата линия на защита на вашето тяло.

Нашият гост: 

Д-р Маргарита Къчева завършва медицина с отличие в Медицински университет – София.  Част е от екипа на Клиника по кожни и венерически болести при Аджибадем Сити Клиник Токуда Болница София. Полага успешно изпита на Европейския борд по дерматовенерология (EBDV), чиято цел е постигане на висок стандарт на дерматовенерологична помощ във всички европейски страни. Д-р Къчева получава най-високото отличие на борда – титлата Fellow of European board of dermatology and venereology (FEBDV). Докторант е към Медицински университет – София за придобиване на научна степен „Доктор по медицина“. През 2018 г. провежда специализация по Дерматохистопатология в Университетска болница Цюрих, Швейцария. Асистент е в Медицински факултет към Софийски университет. 

Д-р Къчева се е усъвършенствала на международни обучения и практически семинари в страната и чужбина. През 2016 г. участва в Академия по лазерни технологии в Марбея, Испания. През 2017 г. е стипендиант на Европейската академия по дерматология и венерология (EADV), Женева, Швейцария. През юни 2018 г. провежда обучение по дерматохистопатология в Университетска болница Гент, Белгия. През декември 2018 г. провежда обучение по сексуално трансмисивни болести в Университетска Болница Амстердам, Холандия. Професионалните интереси на д-р Къчева са в областта на клиничната и педиатрична дерматология, сексуално трансмисивни болести, онкодерматохирургия и дерматохистопатология. За повишаване на медицинската си квалификация в тези области ежегоднo посещава международни конгреси и курсове.

Член е на Българското Дерматологично Дружество и Европейската Академия по Дерматология и Венерология.