Кунева оправда ромските стипендии с трудовия пазар

Кунева оправда ромските стипендии с трудовия пазар

През 2020 г. една четвърт от пазара на труда в България ще е от роми - така просветният министър Меглена Кунева оправда инициативата на МОН в продължение на две години да дава месечни стипендии от 30 евро на ученици от малцинството.

От програмата ще се възползват 700 гимназисти. 40% от средствата идват от парите, усвоени от ведомството по европрогама. Останалите - от международен ромски фонд. Условието за кандидатстване е ромчетата да имат среден успех над 3,50.

“Децата от ромски семейства се борят с повече трудности, за да ходят на училище”, обясни Кунева пред Би Ти Ви.

В същото време родители от Добрич написаха протестно писмо до премиера, президента, парламента, националния омбудсман, Комисията за защита от дискриминация и още пет институции. Според тях идеята на МОН е дискриминационна.

“Молим Ви, преподредете приоритетите си! Обърнете погледа си от малцинството и насочете фокуса си към българските деца! Крайно време е децата на България да стоят на първо място в списъците Ви! Интегрирайте нашите деца! Не прокуждайте бъдещето от държавата ни! Защото ще дойде ден, когато всички ние ще зависим от това бъдеще и от Вашите действия и бездействия ще зависи дали то ще е ромско или българско!”, заявяват родителите.

Представители на бизнеса пред “Труд”:

Не можем да създаваме условия само за нискоквалифицираните

Не може българският бизнес да създава условия за работа само за нискоквалифицирани кадри. Това заяви пред “Труд” изпълнителният председател на Българската стопанска камара Божидар Данев. Думите му бяха по повод прогнозата на Меглена Кунева, че през 2020 г. една четвърт от трудоспособните българи ще са от ромски произход.

Данев се съгласи, че положението вероятно ще бъде такова, и за пореден път призова държавата да вземе мерки.

“Изправени сме пред огромно предизвикателство. През последните 25 години не намалихме пропастта между ромите и другите представители на обществото, а гледахме само как тя се разширява”, каза още Данев.

“Според нас стимулите в образованието не трябва да са според общността на ученика”, обясни пред вестника председателят на УС на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев.

Той добави, че не може да се дават бонуси само за да се завърши средно образование.