Ценово торнадо идва заради тока

Ценово торнадо идва заради тока

Има реална опасност бизнесът да вдигне рязко цените и да уволнява хора

Работодателите настояват бързо да бъдат въведени компенсации за скъпата електроенергия

Възможен е сценарият с инфлацията през 2021 г.

Ценово торнадо от рязко поскъпване на редица стоки и услуги може да ни удари заради високите цени на електрическата енергия за бизнеса. За това алармираха представители на работодателските организации и на синдикатите. Причината за проблема е, че вече е 10 януари, излизат сметките за ток за декември, а парламентът още не е приел бюджет, чрез който да бъде уреден механизъм за компенсиране на фирмите за свръхвисоките цени на тока, какъвто действаше през последните години.

През миналата година действаше таван на цените на тока за бизнеса от 180 лв. за мегаватчас, като фирмите получаваха компенсации, ако пазарната цена на тока е по-висока. От 1 януари цената на тока е над 250 лв. за мегаватчас. Последните сделки на борсата за средносрочни и краткосрочни договори са в диапазона от 282 лв. до 305 лв. за мегаватчас, каза Васил Велев, председател АИКБ. Без компенсации това означава, че предприятията ще пренесат високите цени на електроенергията върху цените на произвежданите стоки и върху услугите и така ще предизвикат инфлация, допълни той. Тези, които продават на международните пазари и не могат да вдигнат цените, ще затворят или ще ограничат дейността си, което ще доведе до съкращаване на персонал, до намаляване на заплати.

“България най-вероятно навън няма да може да продава нищо, ако то не е абсолютно уникално или не е най-търсената в този момент стока в света. Ще затворим пазарите си и ни чака шок”, заяви Добри Митрев, председателя на БСК. “Ако няма механизъм за компенсации, предприятията, които вече са произвели своите стоки, осъществили са своите услуги, сега ще получат фактури за ток за декември за почти двойна цена, сравнено с предходния месец. Представете си какви ще бъдат след следващата седмица цените на стоките и услугите в България и до какво ще доведат те”, добави Добри Митрев.

Настояваме за запазване на досегашния праг за цените на тока за небитовите потребинтели от 180 лв. за мегаватчас, каза Васил Велев. Той обясни, че посланието, че ще има компенсации за цените на тока, трябва да дойде сега, преди да е станало твърде късно. “През 2021 г. закъсняхме с въвеждането на механизъм за компенсации и изтървахме инфлацията. Сега сме 2025 г. и казваме „ура, май вече ще отговорим на критерия за ценова стабилност за еврозоната”. Тоест, върнахме инфлацията там, където трябваше да бъде и там, където беше, ако не я бяхме изтървали през 2021 г. заради закъсняване при въвеждането на този механизъм”, заяви Васил Велев. Защото в една обстановка на несигурност тези, които могат, ще надуят цените”, допълни той. Вече видяхме, че така става с хляба - вдигнаха цените след връщане на ДДС на 20%, въпреки че хлябът не поевтиня при въвеждането на нулева ставка.

Продължаването на механизма за компенсации за високите цени на тока е предвидено в проекта на удължителен бюджет за 2024 г., който беше приет в четвъртък на първо четене от парламента. Но до реалното въвеждане на механизма има още дълга процедура - законът трябва да бъде окончателно гласуван от Народното събрание, а след това самият механизъм да бъде стартиран от Министерски съвет.

Излизат на протест с лозунги “Грабежа прекратете, парите ни върнете”

Домакинствата с 10 пъти по-скъп ток на свободния пазар

Организират протест на 15 януари

Токът за бита поскъпна от 1 януари без големи протести. Шоковото поскъпване е планирано за 1 януари 2026 г.

“Представете си, че утре битовите потребители излизат на свободния пазар. И какво ще стане? Два месеца през годината цената е 70-100 лв. за мегаватчас, останалото време вечерта включвате печката и климатика и цената е 2000 лв., при 138 лв. сега”. Това заяви Константин Стаменов, председател на комитет “Енергетика” към КРИБ.

Излизането на свободния пазар на домакинствата вече е записано в закон и ще стане от 1 януари 2026 г. Като за разлика от бизнеса, който през последните години работи с таван на цените на тока, за домакинствата такъв таван не е предвиден, а идеята е хората да плащат пазарната борсова цена. От началото на януари токът за домакинствата с решение на КЕВР поскъпна от 128 лв. на 138 лв. за мегаватчас, с което разликата спрямо плащаните досега от бизнеса цени до 180 лв. е намалена.

Представителите на бизнеса, подкрепени от синдикатите, се организираха и за 15 януари е планиран протест на жълтите павета в центъра на София, ако дотогава не бъде въведен механизъм за компенсации заради високите цени на тока. Същевременно решението на КЕВР за поскъпване на тока за бита беше съпроводено с незначителен протест пред ведомството.

Щабът на протеста на 15 януари е събрал народното творчество и вече подготвя плакатите, които ще бъдат издигнати. Надписите на плакатите ще бъдат: “Рестото върнете, токът намалете”, “Махайте глупците, вдигнали цените”, “Грабежа прекратете, парите ни върнете”, “Не на енергийното робство”, “Който тока вдига, оставка го настига”, “Скъпия ви ток ще докара ценови шок”, “Вдигате цените и ще си вървите”.

Васил Велев, председател на АИКБ: Чрез компенсациите се връща част от надвзетото

Цените на електроенергията на пазара са неконкурентни за българските компании и това създава голямо напрежение сред предприятията. Сред нашите членове има голям натиск проблемът да се реши час по-скоро, за да не се излее в спонтанни действия по заграждане на магистрали, гранични пунктове. Небитовите потребители включват предприятията и всички потребители, които не са домакинства, включително тези на бюджетна издръжка. Това са детски градини, училища, храмове, музеи, болници и т. н. Общо са над 600 хил. небитовите потребители. Всички те ще имат ценови шок от цената на електроенергията, ако няма механизъм за компенсиране на свръхвисоките цени. Това не са помощи, това са компенсации. Те са неутрални към бюджета. Високите цени на електроенергията водят до високи печалби в генериращите електроенергия предприятия, които отчисляват във Фонда “Сигурност на електроенергийната система” част от приходите над определени прагове, с които се правят компенсации. Чрез компенсациите се връща част от надвзетото.

За последните два месеца на миналата година цената на електроенергията в България е с 50% по-висока от тази във Франция и Германия, Полша и Испания и в пъти по-висока от тази в Скандинавските страни. За да бъдат конкурентоспособни българските предприятия, трябва да има механизъм за компенсиране за свръхвисоките цени.

Добри Митрев, председател на БСК: Без компенсации ще обеднеят всички български граждани

През декември 2023 г. средната цена на електрическата енергия на сегмента “Ден напред” на борсата в България беше 83 евро. През декември 2024 г. цената е 164 евро. Ако няма механизъм за компенсации на предприятията, представете си какви ще бъдат след следващата седмица цените на стоките и услугите в България и до какво ще доведат те. До изключително намаляване на конкурентоспособността на българската икономика и индустрия. Вероятно закриване на производства, освобождаване на хора, по-висока инфлация, обедняване на всеки български гражданин. Когато апелираме за този механизъм, апелираме за компенсирането на 6,5 млн. българи. Защото тази цена ще я платим всички.

Почти не съществуват междусистемни връзки между страните от Източна Европа и Централна и Западна Европа. Войната в Украйна допринася за високите цени в целия наш регион, защото голяма част от електроенергията се насочва към Украйна. В България почти 100% от електрическата енергия я купуваме от сегмента “Ден напред” на борсата. В държави като Франция и Германия индустрията получава енергия по дългосрочни договори на цени между 45 и 50 евро за мегаватчас. Само 20% от енергията я придобиват от борсата на сегмента “Ден напред”. В Италия цената на електроенергията за индустрията е 60 евро за мегаватчас и е определена за следващите три години.

Константин Стаменов, председател на комитет “Енергетика” към КРИБ: Няма да инвестираме, съвсем ще изостанем

Нашата икономика в голяма част е експортно ориентирана и много зависи от международните пазари за нейното оцеляване. При такива цени на електроенергията в части на Европа, в пъти по-ниски от нашите, означава, че ние в Централна и Източна Европа ще останем в периферията. Няма да имаме възможност да инвестираме, да вървим към декарбонизация и съвсем ще изостанем. Продаваме на международните пазари, където никой не ни пита на каква цена сме си купили електроенергията и природния газ. Отиваме и заставаме редом с производители от Япония, от Турция, от САЩ. Няма как, ако имате пет пъти по-скъпа електроенергия, два или три пъти по-скъп природен газ, да успеете да си реализирате продукцията, да инвестирате, да модернизирате, да имате най-съвременни технологии. Настояваме компенсаторният механизъм да продължи поне при същите параметри, въпреки че и цената от 180 лв. за мегаватчас е изключително висока. Без икономика закъде сме, кой ще пълни хазната, кой ще плаща данъци и осигуровки?

Йоанис Партениотис, вицепрезидент на КТ “Подкрепа”: Заплашено е и водоснабдяването

Проблемът с високите цени на тока рефлектира върху опасността от крах на българската икономика и върху заплахата за националната сигурност. Имам предвид не само способността за функциониране на българската индустрия. А заплахата за сигурността на работните места, заплахата за увеличаване на безработицата, сигурността по изплащането и актуализирането на заплатите, а съответно и опасността от обедняването на българските граждани и опасността от повишаване на инфлацията. Когато говорим за националната сигурност да не забравяме, че е заплашено и водоснабдяването. Преди два месеца имахме режим на водата в редица населени места в следствие на липсата на водни ресурси. В момента сме заплашени от липсата на доставка на вода към и битовите и небитовите потребители поради невъзможност за покриване на разходите за електроенергия от ВиК операторите.

Тодор Капитанов, вицепрезидент на КНСБ: Без подкрепа за бизнеса страдат и работещите

Без адекватна подкрепа за бизнеса страдат не само предприятията, а и работещите. Високата цена на електроенергията е пряка заплаха за финансовата стабилност на предприятията и води до свиване на разходите, замразяване на разходите не само за инвестиции, а рефлектира и върху възможността за увеличаване на работните заплати. Това ще доведе до по-ниска покупателна способност на работещите в условията на растящи цени на различните стоки и услуги. Под заплаха е и възможността за колективното трудово договаряне. Даваме си сметка, че не може да се насърчи колективното трудово договаряне на заплатите, когато бизнесът няма предвидими разходи. Растящи доходи на работещите е невъзможно без стабилност на икономиката и предвидими разходи за бизнеса.

По препоръка на Института за макроикономическа политика

В Германия обмислят таван на цената на тока 

Със субсидии от държавата

Таван за цената на електричеството, мащабни инвестиции в инфраструктура и общоевропейска промишлена политика биха могли да дадат тласък на буксуващата германска икономика. Това се посочва в ново изследване на германския Институт за макроикономическа политика, съобщава БТА, като се позовава на материал по темата на ДПА.

Въпросът как да се укрепи и стимулира икономиката на Германия ще бъде централен в кампанията преди предсрочните избори в страната на 23 февруари.

Икономистите от института, част от Фондация "Ханс Бьоклер", призовават следващото правителство да постави три приоритета в икономическата политика.

Новото правителство трябва да въведе временно, субсидирано от държавата ограничение в цената на електроенергията за бизнеса и частните домакинства, за да компенсира ефекта от високите и силно нестабилни цени на електроенергията.

Най-четени