Цветомира Йоцова има библиотека за слингове
Помага за развитието на детето
Блогърката Цветомира Йоцова помага на майки да засилят връзката с бебетата си чрез бебеносене, при което детето е винаги до гърдите на майката, обвито във „вълшебен възел“ или т.нар. слинг.
Бебеносенето помага за когнитивното и социално развитие на бебето. Прекарвайки време в ергономичната раница или слинг, бебето или малкото дете има възможност, още преди да започне да пълзи, да изследва заобикалящия го свят от различна гледна точка. Детето бива стимулирано непрекъснато с нова информация - звуци, миризми, сменящите се сцени по време на ход, усещането на мускулите под него, скоростта на движение. Носенето на бебето помага много и за развитието на недоносените. Допирът кожа до кожа е с доказано положителен ефект за развитието на недоносените деца и емоционалното състояние на родителите.
Цветомира има три деца, и започва да се учи да прилага техниката още при раждането на първото. Сега има собствена библиотека за носилки и богат опит като консултант. Избира професията на база личния си опит и възприятие и я върши, заобиколена от природата.
Цвети с трите ѝ деца
Преди 10 години Цветомира решава да заживее на село и избира Горно поле в Източните Родопи. Тя е пазител на лешоядите и приема като знак от съдбата избора си на къща, защото в деня, когато била на оглед, над нея кръжал възрастен египетски лешояд. Освен това имотът се намира срещу Кован кая - скалата с двадесет двойки белоглави лешояди и може би най-богатият на биоразнообразие скален комплекс в България.
„Професионален път го направих малко след раждането на второто, с поемането на така наречената "библиотека за слингове", която предлага ергономични носилки под наем, консултации за правилно поставяне и подкрепа за родителите по всякакви въпроси, свързани с раждането и отглеждането на бебе. С времето добавих стойност към знанията и уменията си, като се сертифицирах освен като консултант по носене на бебето и като дула и инструктор по подготовка за раждане, доброволен консултант по кърмене. За шест години животът и работата ме срещнаха с хиляди родители, правехме масови бебеносещи срещи в над тридесет града в страната. За съжаление, с идването на пандемията, контактите на живо са силно ограничени, но пък се видя, че онлайн също е напълно възможно да се работи качествено. Така или иначе моето местожителство - на село в планината - не предполага наличието на физическо място в града за консултации и срещи“, разказва Цвети пред „Труд“.
За майките, които се чудят дали носенето на бебето в ергономична носилка е тяхното нещо, Цвети препоръчва да не се отказват и да опитват. Често срещана практика е бебета да се носят в раници, но като експерт тя не ги смята са подходящи за малки бебета: „Защото повечето раници не осигуряват оптимална подкрепа на гърба и врата и правилна позиция на краката и таза в т. нар. дълбок клек или поза "жабче". В раниците гърбът се изправя малко повече от желаното, а краката са по-разтворени от необходимото. Истината е, че със слинг, с малко повече упражнения, всеки може да носи удобно за себе си и детето“.
Има и метод, при който бебето бива носено на гръб, но Цветелина съветва това да се прави само след консултация и достатъчно тренировки. Един от честите въпроси, които Цвети получава, когато се затопли времето, е: Какво/как да нося своето дете в топло време? „Първо и най-важно е – слушайте си тялото и детето, следвайте здравия разум. След всичко, което ще прочетете, не очаквайте, че при температури от над 35 °С изведнъж, спазвайки препоръките, ще се почувствате като при 15°С“, съветва тя.
За носенe на гръб трябват тренировки и консултации
Цвети също така е и биолог, преди да стане майка, работи по опазване на лешоядите в България.
„Провеждахме различни дейности като мониторинг, опръстеняване, поставяне на сателитни предаватели не египетски лешояди, експедиции в Турция, Оман, Етиопия, работа с местни хора, деца, институции. Много динамична работа. Затова се и заселихме тук в Източните Родопи, в този "лешоядски" район. В момента, освен бебеносенето, малко по-странично се занимавам да водя групи туристи, които искат да опознаят района и биоразнообразието в него“, разказва още тя.
В историята
Бебеносене се нарича практиката да се носи бебе или дете, захванато към тялото на родителя със слинг, ергономична раница или някакъв друг вид носилка, пригоден за случая. Като традиция бебеносенето има дълбоки корени в човешката история. По нашите земи носилката, предназначена за тази цел, се нарича цедилка. Това представлява правоъгълно парче плат с дълги и дебели върви, които се омотават около тялото. Цедилката образува нещо като хамак на гърба, в който се поставя бебето. В повечето случаи е била изработена от памук и украсена с фолклорни мотиви.
Има и много картини на художници, рисували родители, носещи децата си – отпред, на хълбок или на гръб. А в Африка масово носят децата си и до днес. В повечето африкански държави не съществува дума за колики при бебетата, тъй като се смята, че носенето играе важна роля, а като причина се посочва затоплянето на корема на бебето при контакта тяло в тяло.