През 2014 официално получава признанието от Международния астрономически съюз и НАСА
Интересът му към астрономията се заражда още в детските години
Наричат го „Магьосника на пулта“
България притежава непреходен творчески потенциал и времето го доказва чрез родните таланти, които мощно резонират на световната сцена. Въпреки изпитанията на делника наши звезди не спират да радват с успехи и признание в международен план като дори изявите им получават етикет като галактически, вселенски и обсебващ. Суперлативи, които отдавна са синоним за класата и изявите на Йордан Камджалов, диригентът с неповторима отдаденост и стремеж към иновация. Днес маестрото е сред най-влиятелните български диригенти, и има славата на съвременен будител, пленяващ със своето изключително майсторство и неповторима артистична визия.
Наричат го „най-перспективния млад диригент на XXI век“ и „Магьосника на пулта“. Определят го и като диригента-философ. На фона на световното признание неслучайно днес той е единствения жив българин, на чието име е кръстен астероид в Слънчевата система.
Астероидът 52292 Kamdzhalov е открит на 10 октомври 1990-а от астрономите Л. Шмадел и Ф. Бьорнген. Тази година се навършва десетилетие от един забележителен момент в българската културна и научна история - кръщаването на малката планета – астероид 52292 – на забележителния Йордан Камджалов. През 2014-а фамозния диригент официално получава признанието от Международния астрономически съюз и НАСА, които в официалния си сайт заявяват, че „българският феномен свързва света на музиката с очарованието на вселената.“ Този цитат подчертава особения символизъм в именуването на астероид на негово име – признание за личност, чиито творчески порив надхвърля земните граници и се простира в безкрая на космоса. Йордан Камджалов не обича да говори за себе си и затова по темата за астероид 52292 предпочита да коментира необятния космос на музиката. „Вътре в нейния свят има толкова много нива, толкова много октави, толкова много пространство – точно както в необятната вселена“, споделя той.
Интересът на Маестрото към астрономията се заражда още в детството му. По време клавирен рецитал в читалище в Търговище – родния му град, потънал в мисли и притеснение, той стои зад кулисите с учебник по астрофизика в ръцете си. Давайки си сметка за безпредметността на притеснението си на фона на мащаба на космоса – „…това толкова ме успокояваше, че аз съм нищожен – не може на тази ултра малка планета, някой да направи прекалено голяма грешка…“ Маестрото споделя убеждението си, че разбирането за пълния мащаб на микро и макро света може да бъде лечебно, а пълното преклонение пред тези две траектории представлява цел, функция и шанс на човешкото съзнание.
Йордан Камджалов е първият чужденец, избран за длъжността на генерален музикален директор и главен диригент на Филхармоничния оркестър и Оперния театър на Хайделберг. През 2011 г. има привилегията на пълен консенсус и доверие измежду над 150 кандидати. Следващите два сезона са най-касовите в историята на операта и оркестъра на града. В този период той започва сътрудничество с най-големия немски институт по астрономия и кръщава първия си сезон „Еволюция“, започвайки с концерт на тема „Космос“. И още преди първия си работен ден, Маестро Камджалов се записва като свободен студент и започва да посещава лекции по астрофизика.
По-рано, българския феномен учи дирижиране в НМА "Проф. Панчо Владигеров" София при проф. Васил Казанджиев и в Музикална академия "Ханс Айслер" Берлин. Посещава и международни майсторски класове и академии при диригенти от световна величина като Пиер Булез, сър Саймън Ратъл, Зубин Мета, Сейджи Озава, Курт Мазур, Лорин Маазел, Давид Зинман, Даниел Баренбойм. С впечатляващи изяви на 3 континента и с десетки първокласни оркестри, Йордан Камджалов е сравняван в международната преса с легенди в дирижирането като Тосканини и Челибидаке и е определян като "един от най-ярките диригенти от своето поколение".
Дълбоко убеден в огромния потенциал на българския талант, през 2010 година Маестрото основава Фондация "Йордан Камджалов". Мисията на Фондацията, а и на самият Камджалов, е посветена на бъдещето – на утвърждаването на таланта, развитието на международния културен престиж на България и насърчаването на творчеството и духа на младите таланти. Фондацията се развива под мотото „От всички нас зависи да живеем в свят, в който да реализираме потенциала на Човека“.
През изминалите 14 години, Фондация „Йордан Камджалов“ е подпомогнала стотици млади таланти в техния път, финансирайки образованието им в академии, майсторски класове, фестивали и други, както и участието им в реномирани конкурси в Европа и по света.
На 3-ти ноември 2024 година, Зала България ще бъде домакин на първото издание на „Гала концерт на българския талант“ – най-новото бляскаво ежегодно събитие, организирано от Фондация „Йордан Камджалов“ в партньорство със Столична Община, посветено на националния музикален талант. В празничния концерт ще се изявят някои от забележителните международни лауреати на Фондацията, а събитието, което ще отбележи Деня на Народните будители, обещава да бъде незабравимо преживяване, което ще запознае публиката с млади дарования в сферата на класическата музика. На сцената ще се представят талантливи солисти, които ще изпълнят знакови виртуозни класически произведения заедно със симфоничния GENESIS ORCHESTRA и Хор „Музикална лаборатория за Човека“ под диригентството на Маестро Йордан Камджалов.
Благодарение на отдадеността на стотици изключителни личности, каузата за подпомагане на млади таланти на Фондация „Йордан Камджалов“ прераства постепенно в Концептуална Културно-просветна платформа, която ежегодно създава нови културни инструменти за устойчиво въздействие върху възпитанието, просветата и социалното здраве на човека и обществото. Този съзидателен подем кулминира през 2024 г. със създаването на Академия за Човека – интердисциплинарен просветен център, иницииран от Йордан Камджалов, където знакови личности, част от съвременните будители на нацията, са обединени от каузата за цялостно развитие на човешкия потенциал.