Ярка комета приближава Земята и ще може да се наблюдава от територията на България, съобщи пред БТА Пенчо Маркишки, физик в Института по астрономия с НАО при БАН и катедра „Астрономия“ на Физическия факултет на Софийски университет (СУ) „Св. Климент Охридски“.
Кометата C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) е открита в началото на 2023 г. и предизвика голям интерес сред астрономите заради прогнозите, че ще се наблюдава с висока яркост към края на лятото и през есента на 2024 г.
Кометата премина през перихелия си на 27 септември т.г., на разстояние 58.4 млн. километра от Слънцето. Сега тя се приближава към Земята и ще бъде най-близо до нас на 12 октомври 2024, на разстояние 70,61 млн. километра. Тогава се очаква нейната яркост да бъде доста висока – около 0,2 видима звездна величина, уточни физикът.
Той посочи, че от 12 октомври C/2023 A3 ще започне да се наблюдава съвсем ниско над западния хоризонт и за кратко, веднага след свечеряване, около 20:00 ч. за района на София). Тогава тя ще бъде в съзвездието Дева.
Той допълни, че на 12 октомври вечерта Луната ще бъде във фаза два дни след първа четвърт и ще се намира над хоризонта в посока югоизток-юг. Тя няма да затрудни особено наблюденията на кометата, но въпреки това един бинокъл винаги ще ви бъде от полза, съветва астрономът.
Преди предстоящия период на вечерна видимост на тази комета, имаше труден за нашите географски ширини период на утринна видимост, припомни още той. Периодът започна от 23 септември, когато кометата изгря в 06:15 ч. за София, а на същата сутрин Слънцето изгря само час по-късно. Предвид тази недостатъчна разлика и малката височина на кометата над източния хоризонт, наблюденията бяха силно затруднени. Този период приключи на 4 октомври, каза физикът.
C/2023 A3 е открита в кадри, заснети на 9 януари 2023 г. от обсерваторията Purple Mountain до град Нанцзин, Китай, а на 22 февруари е заснета от един от роботизираните телескопи на програмата Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System (ATLAS), намиращ се в Южна Африка.
Още една ярка комета ще премине близо до Земята тази есен, допълни Маркишки. Новооткритата C/2024 S1 (ATLAS) ще се вижда най-добре от Южното полукълбо, но дори и оттам тази комета ще бъде трудна за наблюдение през периода на нейната най-висока яркост, каза той.
Авторът на "Гид на любителя астроном" е изготвил и карта за наблюдател от София за дата 25 октомври т.г. на C/2024 S1, за един 1 час преди изгрева на Слънцето, която сочи, че наблюденията от територията на България не са благоприятни. "За всички отбелязани дати кометата е под хоризонта сутрин и не изгрява изобщо около началото на т.нар. навигационен полумрак. Ако обърнем изгледа във вечерна видимост, условията не са по-добри за нашите географски ширини. На 28 октомври C/2024 S1 ще бъде най-ярка, когато ще бъде в своя перихелий - до около минус осма видима звездна величина се очаква да достигне нейната яркост за кратко време. Може да има изненада и кометата да стане видима денем, при това докато е близо до Слънцето, но това не може да се предвиди надеждно", посочи Маркишки.
Той поясни, че тъй като новооткритата комета е от тип Kreutz sungrazers - с много близък перихелий (около 1.2 млн. km - т.нар. "пасящи по Слънцето" или "докосващи Слънцето" комети), тя може да стане ярка като кометата C/2011 W3 (Lovejoy), наблюдавана в южното небе през декември 2011 г., а може и да се разпадне поради силното нагряване от Слънцето, както се случи с кометата S1 (ISON) през ноември 2013 г.