Лесни стъпки, с които да помогнем на природата

Лесни стъпки, с които да помогнем на природата

Все по-честно ставаме свидетели на ужасяващи истории, свързани с острови от боклуци в океана, запушени канали на водоеми или ранени морски костенурки, погълнали пластмасови отпадъци. Време е да помислим за бъдещето на околната среда, както и за нашето собствено. Затова днес ще ви предложим някои алтернативи на традиционните пластмасови продукти, които няма да ви струват много, но са  добро начало, за да спрем масовото замърсяване. Ще ви представим няколко лесни стъпки, с които да промените начина, по който се отнасяте към природата. 

Започваме с нещо лесно. Спирайте водата, докато си миете зъбите. Звучи простичко, но така можем да спестим повече от 20 литра на ден. Същото се отнася и за електрическите уреди, които не използваме през нощта. Изключете ги от контакта и спестете енергия. Можем да се откажем и от хартиените фактури или билети. които само запълват пощенските ни кутии.

Препоръчваме да използвате продукти в лесно рециклируеми опаковки. Независимо, дали става дума за сапуни в хартиена опаковка, или продукти в метални кутийки, които можете да използвате отново. Все пак не можем да позволим на една тубичка от душ гел или шампоан да ни надживее. За съжаление обаче, пластмасата се разгражда бавно и е напълно възможно. В световен мащаб това са 80 милиарда пластмасови бутилки от шампоани всяка година. Със сигурност няма да навреди, ако заменим течните шампоани и сапуни с твърдите им заместители. 

Пластмасовите продукти се разграждат толкова дълго време, че ще останат много след нас. Според статистика от 2018 г. до 2040 г. в океаните ще има повече пластмасови отпадъци отколкото риба. Този факт е притеснителен, затова е време да помислим за бъдещето на природата, както и за нашето собствено. Вместо кърпички за еднократна употреба можете да използвате такива от плат. Звучи старомодно, но те се изпират лесно и не вредят на природата ни.  Заменете и останалите пластмасови продукти с техни алтернативи - бамбукови четки за зъби, клечки за уши за многократна употреба, стъклени шишета за вода, текстилни торбички и т.н. Да, изисква малко повече усилия, но планетата ни го заслужава.