Специално за “Труд” д-р Людмила Емилова представя своята поредица на дълголетието. Тя е лекар с три специалности - вътрешни болести, кардиология и ревматология и здравен мениджмънт. След като изпитва системата за лечение с плодове, чай и мед върху себе си и успява да се спаси от много тежки болести, решава, че ще се довери на природосъобразната медицина. Насърчава я създателката на метода Лидия Ковачева. През 1993 г. д-р Емилова открива медицинския си център за безлекарствено лечение, през който са преминали над 47 000 пациенти от цял свят. Мнозина са се спасили от шаблонно дефинираните от официалната медицина като нелечими заболявания и като бонус са стопили килограми, при това с траен ефект. През 1997 г. д-р Емилова става единственият български член на Лекарската асоциация към Обществото за натурална хигиена на САЩ.
Условията на пандемия, в които живеем, ни поставят пред нови, непознати до момента предизвикателства. Самоизолацията или налагането на карантина са важни мерки в борбата с разпространението на епидемията, с които нашият медицински център се съобразява, но те по свой специфичен начин могат да окажат неблагоприятен ефект върху здравето.
Липсата на достатъчно движение и разходки на чист въздух са само някои от факторите, които се отразят зле на организма. Те водят до натрупване на килограми и до сериозен спад в естествената защита, което от своя страна увеличава рисковете от заразяване, веднага след възобновяване на контактите с хора. Имунитетът се влошава и от продължителния стрес, на който сме изложени, затваряйки се у дома и непрекъснато потопени в тревожна информация.
Сериозен проблем при пациентите с хронични заболявания или внезапно възникнали здравословни проблеми, е и трудността за среща с лекар в условията на тежка епидемична обстановка. Медицинските работници са прекомерно заети, претоварени или длъжни да спазват протевоепидемични мерки, заради които нормалният преглед може да е трудно осъществим. На помощ в такива случаи идва телемедицината. Тя представлява грижа за здравето от разстояние, с помощта на съвременните телекомуникационни технологии.
Телемедицината дава възможност на пациента да получи вниманието на лекаря, без да е необходимо да излиза от дома и да чака пред лекарския кабинет, губейки време, средства и с риск от зараза. От своя страна медицинският специалист може да наблюдава много повече болни, да дава съвети или активно да се намеси в случай на необходимост.
Телемедицинската работа налага определени изисквания, но усилията си заслужават. Доказва го увеличаващият се интерес на пациентите ни от цял свят в последно време. Необходимо е само човек да разполага със смартфон или компютър с достъп до Интернет, където да инсталира или стартира определени приложения. След регистрация той получава възможността да комуникира с избрания от него медицински специалист.
Тъй като работят с чувствителна информация, средствата на телемедицинската дейност отговарят на специални изисквания за сигурност в предаването и нейното съхранение. Това позволява в тях да бъде запазвана разнообразна медицинска документация като епикризи, снимки, изследвания и становища на специалисти. Веднъж въведени, тези данни могат да бъдат споделени с избрания от пациента лекар.
Макар и не във всички случаи, инструментите на телемедицината дават възможност лечението да се ръководи от разстояние. Технологията позволява на лекаря да следи основните физиологични показатели на своите пациенти като температура, пулс, кръвно налягане, телесно тегло. Така ходът на лечебния процес може да бъде направляван лесно от дистанция.
При необходимост болният може да се свърже директно със своя лекуващ специалист, провеждайки текстов диалог, аудио или видеоразговор. Това е безценна възможност, когато достъпът до лекаря е труден или невъзможен, както в създалата се извънредна епидемична ситуация.
Нашият медицински център активно използва възможностите на новите технологии за връзка със своите редовни и бъдещи пациенти. Приложението Healee позволява лечебното гладуване и природосъобразното хранене да бъдат напътствани и контролирани от разстояние. Центърът провежда дистанционни консултации и по заявка се изготвят индивидуални хранителни режими.
Всички споделящи философията и интересуващи се от ефектите на омекотеното лечебно гладуване, от началото на следващата година на абонаментен принцип ще имат шанса от дома си да се включват в нашите програми, да слушат лекциите, да наблюдават кулинарните училища и гимнастиките и дори да получават редовни индивидуални напътствия от лекарите и нутрициониста на центъра. Така грижата за здравето се превръща в една непрекъсната взаимна отговорност с очаквани добри ефекти.
Съавтор на статията на д-р Емилова е д-р Красимир Милев
Той е първият лекар, започнал работа с нея преди 22 години. Като главен лекар на медицинския център прилага натуралните форми на лечение на десетки хиляди свои пациенти, помагайки им да достигнат естественото равновесие на организма, наречено здраве. През 2014 г. д-р Милев получава докторска степен от Борда по алтернативна медицина в Калкута и става член на Международната организация на холистичните терапевти.
Рецепта на главен готвач Илия Илиев
Броколи на фурна /1 порция/
Продукти:
5-6 рози броколи,
1 суп. лъж. сос териаки,
1 чаена лъж. дижонска горчица,
30 г кашу,
50 мл соево /може и бадемово/ мляко,
½ скилидка чесън,
сок от ½ лимон,
по 1 щипка морска или хималайска сол, риган и куркума
Приготовление: Броколите бланшираме на пара за около 2-3 минути. Поставяме розичките в подходяща тавичка и разбъркваме добре с предварително блендираните всички други съставки.
Пече се 10 мин. в предварително загрята на 160 градуса фурна.
С грижа за опазване на здравето от заплахата COVID-19 медицинският център временно преустановява работа. За консултации и съвети може да се ползва приложението Нealee.