Кулинарен блогър създава списък с локалните сезонни храни
Докато някои хора свързват здравословното хранене със скъпи и екзотични храни, внесени от далечни страни, кулинарният блогър Станка Стоянова ни учи, че пълният набор от необходимите за организма ценни вещества могат да бъдат изцяло набавени от местните и сезонни продукти. Преди 11 години 36-годишната кулинарка създава блога си Know how to Cook и до ден днешен споделя любовта си към вкусната и здравословна храна.
Наследила страстта към готвенето от баба си, още в тийнейджърските години Станка прави първи опити в кухнята и експериментира, макар и, по думите ѝ, не особено сполучливо. Образованието я отвежда в съвсем различна посока, завършва информатика в УНСС и работи близо 10 години в тази сфера. След раждането на първото си дете решава да се преориентира, заедно със съпруга си отварят собствен магазин за бебешки и детски дрехи и в продължение на няколко години работят там. На шега създава блога с идеята за собствено улеснение - да записва там рецептите си. “Като програмист реших, че блогът е много по-практичен начин за създаване и съхранение на информация, отколкото тетрадка, която се налага да нося навсякъде със себе си”, разказва пред “Труд” Станка.
Скоро след това започва да споделя рецептите с приятели и постепенно блогът придобива популярност. В него могат да се открият разнообразни здравословни идеи, както и полезни съвети. Ястия без глутен, лактоза, идеи за нисковъглехидратно хранене, за вегани и вегетарианци са част от вкусните предложения. В някои от темите си Станка дава напътствия относно въпроси, които много от нас вероятно си задават - как да планираме седмичното си меню, откъде да купим безглутенов хляб, как да оптимизираме разходите си за храна, как да се храним здравословно с ограничен бюджет.
Вижте тази публикация в Instagram.
Преди години се заражда идеята да направи сезонен календар, включващ списък със сезонни и локални продукти от всички месеци на годината, заедно с примерни рецепти. “В магазина на касите често ми правеше впечатление, че през зимата хората пълнят количките си с домати и краставици, през лятото слагат продукти, които изобщо не са сезонни”, споделя младата кулинарка. Израснала в семейство, отглеждащо собствена храна в градината си, тя разчита на знанията и събраната от различни източници информация, за да припомни на читателите коя храна през кой сезон вирее с цел да се хранят по-балансирано и здравословно.
В календара споделя основно храни, които са локално производство, но има и такива, които сме забравили, че са се консумирали някога у нас. Позабравената земната ябълка например се е готвила от стари времена у нас, в момента “плахо” се продава в магазините на свръхцена, докато на пазара е доста по-евтина. Аспержите, които днес се считат за екзотична храна, са били широкопопулярни и България е била сред износителите в Европа, но след четиридесетте години на миналия век са обявени за буржоазна храна от тогавашната власт и производството и консумацията им спира.
Ползите от сезонното хранене за тялото ни са много, тъй като природата се грижи за това да ни осигури във всеки един сезон това, от което имаме нужда, казва Станка. Плодовете и зеленчуците, които растат през конкретния сезон, носят ценните вещества, от които тялото ни се нуждае. През юни например приключва сезонът на зелените салати и започваме да консумираме грах, тиквички, краставици, домати, рукола, пресен чесън, пресен лук, пресни картофи, моркови, гъби. От плодовете подходящи са ягоди, череши, вишни, круши петровки, кайсиите, които са в началото на сезона си.
Вижте тази публикация в Instagram.
Любовта към здравословното и сезонно хранене Станка предава на своите последователи, а целта ѝ е не просто да промотира една нашумяла тенденция, а да помогне на хора с различни хранителни непоносимости и такива, които са попаднали в нейната ситуация. Малко след раждането на дъщеря си тя е диагностицирана с автоимунно заболяване - Хашимото, и се подлага на лечебен режим - т. нар. елиминационна диета, при която за период до 3 месеца изключва от менюто си цели групи храни, които са най-алергизиращи. Целта е храносмилателната система да се успокои, за да може след постепенното захранване да се изготви индивидуален хранителен режим според това кои храни тялото ѝ понася и кои не. Младата жена спира консумацията на глутен, лактоза и рафинирана захар, затова в блога си качва рецепти, които изключват тези продукти.
Трикове
Малко след създаването на блога у Станка се заражда интересът към кулинарната фотография. Посещава базов курс за фотография, но е по-скоро самоука. Основните тънкости в заснемането на храна са познаването на светлината и усетът за съчетаване на цветове. Плодовете и зеленчуците са най-лесни за снимане, защото са свежи и имат привлекателни цветове. Печено месо или една кафява храна обаче се снимат много трудно, те са много “нефотогенични”, споделя блогърката, която има 369 публикации в инстаграм и над 11 500 последователи. За да изглежда храната апетитно, се прилагат различни хакове - комбинация с подходящи цветове и нещо свежо като аранжировка. Например руло от кафява леща се комбинира чудесно с картофено пюре, което променя изцяло снимката.