24 ММА и муайтай бойци идват за кървава схватка в „Арена Армеец“

24 ММА и муайтай бойци идват за кървава схватка в „Арена Армеец“

Трепери земьо: иде страшният боец на Рамзан Кадиров! Така би възкликнал поетът, ако беше чувал за смесени бойни изкуства и муайтай. Става въпрос за Арби Емиев от Чечня, който е от покровителствания от чеченския президент боен клуб "Ахмат", който пристига в София, за да участва в невероятно шоу.

За първи път България става домакин на международно състезание по правилника на ММА и муайтай. Елитните състезатели ще демонстрират секващи дъха удари, скокове и смъртоносни хватки на 24 септември в „Арена Армеец“. Шампиони в различни категории от 15 държави ще се включат в специална галавечер. Спектакълът започва от 19,30 ч.

Бойното шоу в “Арена Армеец” обещава не само титанични битки, но и светлинно шоу, огромни LED стени, музика и визуални ефекти. В залата ще е отделен ВИП сектор, непосредствено до ринга.

В една вечер ще се проведат битки между професионалисти по правилника на ММА и муайтай. Победителят ще участва в най-престижния турнир по муайтай The Kings Cup в Банкок, Тайланд, и на квалификационния турнир Road to Abu Dhabi, който е трамплин към участието в ММА състезанието Abu Dhabi Warriors Finale през ноември в Абу Даби.

Списъкът с двубои в съботната вечер включва 10 качествени битки от световно ниво плюс 3 подгряващи ММА срещи, като 7 от тях ще са по правилника на ММА и 6 по муайтай.

Няма да липсват и достойни български представители - неколкократният шампион по муайтай Йордан Янков, който се изправя срещу опитния и много агресивен боец от Словакия - Игор Данис, известният с нокаутиращите си удари Владислав Кънчев и изключително техничният Симеон Баталов, който ще влезе в сблъсък с грузинеца Раул Тутараули.

В трите предварителни подгряващи срещи ще участват 6-има българи. Сред чуждестранните участници е десеткратният световен шампион Денис Гончаренок, както и Фелипе Диас от Бразилия - бивш уличен боец и затворник, превърнал се в звезда на ринга. Той ще застане срещу главореза на Рабзан Кадирев, така че шоуто ще бъде зловещо.

Организирането на ММА двубоите се ръководи от Христо Христов и Любомир Геджев - лицата, които стоят зад едни от най-успешните ММА състезания у нас, a за муайтай битките се грижат Кирил Пенджуров и голям екип от Тайланд, който пристига у нас за състезанието.

Цената на билетите е 20 лв. Повече информация - на страницата на събитието във фейсбук.

 

 

 

Октагонът идва от филм на Чък Норис

1. Съкращението ММА идва от Mixed Martial Arts (смесени бойни изкуства) и обединява джудо, кеч, бразилско жиу-жицу, бокс, карате, кикбокс и муайтай.

2. Може да се каже, че кечът е бащата на днешното ММА. В миналото под кеч се разбирало свободна борба, при която са позволени и удари с ръце и крака. Тези брутални двубои естествено водели до тежки телесни повреди и смърт. Легендарният българин Дан Колов има 1500 спечелени мача за периода 1918-1927 и става първият в света борец, който печели два пъти "Диамантен колан" (Diamond Belt) в тежка категория.

3. Муайтай е тайландско бойно изкуство с пълен контакт. Съществува от няколко столетия. Първоначално е използвано от тайландските войници в ръкопашните боеве по време на битки. Стилът включва употреба на лакти, колена, удари с ръце и крака, а също така и много техники, чийто замисъл е да се причини болка на противника и най-често чупене на определена кост. Целият Изток е треперел от ужас е възхищение пред тайландските боксьори заради тяхната жестокост и смелост в боя. Част от легендарните муайтай шампиони са крале - сред тях най-известният е Краля Тигър. По време на царуването му муайтай е бил в златните си години. Прочутият съвременен ММА боец Хърватския Тигър е взел неговото име. Интересното е, че преди да се хвърли в битките на Октагона, Бранко Цикатич е мерил сили на друг тепих с всякакви непозволени хватки - в хърватския парламент. А преди да стане депутат, е млатил пияниците по улиците, тъй като е работил като полицай.

4. Коланите на ММА турнирите се правят от двама души. Това се Дейв Миликан и Хавиер Кортес. Може да се сдобиете със златен колан на победител и без да пострадате в бой - ако се изръсите с хилядарка, ще си го купите от интернет.

5. Ръкавицата без пръсти, задължителна за съвременните ММА битки, се появява за първи път през 1994 г. Професионалният боксьор Мелтън Боуен си слага такива за битката на Октагона със Стийв Дженъм.

6. В смесения стил на ММА се млатят не само мъже, но и жени. Шампионката Ронда Раузи беше през 2014 г. в България, за да се снима в "Непобедимите 3".

7. И в Древна Гърция го е имало. Наричало се е панкратион и било олимпийски спорт. Единствените правила за биещите се мъже били следните: не хапи, не бъркай в очите!

8. Октагонът - типичната осмоъгълна клетка, в която се провеждат битките, произлиза от киното. През 1980 г. излиза филм с Чък Норис и огромно количество нинджи, озаглавен "Октагонът". Това е тренировъчният лагер за лоши нинджи, които Чък Норис безмилостно разбива. Този филм става нещо като кинобиблия за феновете на филмите с бойни изкуства.

9. Кинолегендата Брус Лий уредил Чък Норис за първата му роля като статист във филм за нинджи. Самият Брус Лий бил само наполовина карате кид и в китайските школи не го искали, понеже бил мелез - майка му е германка. За да е така здрав пестникът му, той всеки божи ден нанасял по 5000 удара на боксови круши и подръчни предмети. Брус обичал контактния бой отблизо, понеже бил силно късоглед.